YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapsamlı yargı reformu şart
Kapsamlı yargı reformu şart
22 Şubat 2010 08:16
AP Türkiye raportörü Oomen-Ruijten: Kapsamlı yargı reformu şart...

Erzurum'da Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları görevden alan HSYK'ya Avrupa Parlamentosu'ndan da tepki geldi. HSYK'nın tarafsız ve şeffaf olması gerektiğine vurgu yapan AP'nin Türkiye raportörü Oomen-Ruijten, bunun için Kurul'un yapısının değiştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Hollandalı parlamenter, AP'nin bütün raporlarında Ankara'dan kapsamlı bir yargı reformu istendiğini hatırlattı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Erzurum'da özel yetkili savcıların yetkilerini almasına Avrupa Parlamentosu da tepki gösterdi. AP'nin Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, HSYK'nın temsil gücü, şeffaflığı ve tarafsızlığını temin için bir an evvel harekete geçilmesi çağrısı yaptı. Zaman'a konuşan Oomen-Ruijten, bu çerçevede HSYK'nın yeniden yapılandırılmasının gerekli olduğunu söyledi. Türkiye'nin modernleşmesi için kapsamlı bir yargı reformuna muhtaç olduğunun altını çizen Hollandalı parlamenter, AP'nin Türkiye raporlarında bu hususun sürekli dile getirildiğini hatırlattı. Ruijten, son raporda da yargının profesyonelliğini ve tarafsızlığını tahkim etmek için acilen yargı reformunu hayata geçirmesi çağrısı yapıldığını vurguladı.

Son günlerde yaşananların Ergenekon soruşturması sürecine katkı sağlamadığına işaret eden Ruijten, davanın Türkiye'de demokratik sistem ve hukukun üstünlüğü ilkesinin hakim olması için fırsat olduğunun unutulmamasını istedi.

Oomen-Ruijten, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Türkiye'nin modernleşme süreci için kapsamlı bir yargı reformunun hayati olduğunu düşünüyorum. Kaleme aldığım son raporda hükümete bir çağrı yaparak yargının profesyonelliğini ve tarafsızlığını tahkim etmek için acilen yargı reformunu hayata geçirmesi çağrısı yaptım. Ayrıca özellikle HSYK'ya atıf yaparak mezkur kurulun temsil gücü, tarafsızlığı ve şeffaflığını temin etmek için yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladım. Ergenekon konusunda da AP, 'Türkiye'nin bu davayı demokratik kurumlarının sağlıklı işleyişi ve hukukun üstünlüğü ilkesine itimadı artırmak için fırsat olarak kullanmalıdır.' dedi. Ancak son günlerde yaşananlar bu itimadı artıracak yönde gelişmiyor."

Zaman

TÜRKİYE NORMALLEŞİYOR BİZDE BUNU HİSSEDİYORUZ !
 // BATUHAN
Sn.Başbakanın açıklaması müjde gibi yetişti.Gelinen bu aşamada sivil sağlıklı bir anayasa değişikliğine muhalefet destek vermezse sonları olur.Cuntacılara hiç taviz verilmeden emin adımlarla devam edilecek yamuklar her geçen gün tırsacaklar.Ana yasanın arkasında Millet var oda referandumla kendini tekrar gösterecek. Baş savcı elinden geleni geri koymasın bir değil 72 milyon tayyip var.Bunlar cübbe altından balyoz gösterdikçe bitecekler göreceğiz !...
22 Şubat 2010 21:10
Büyük fırsat.Kaçırılmamalıdır.
 // ibrahim çelikoğlu
AB yetenekli hukukçulara burs verip yetiştirebilir.Bu kendi işlerine gelir ve yaparlar.Böyle bir fırsat Allah vergisidir.Hayırlıdır.Devletin içindeki çekişmelere son vermenin çaresidir.Böyle bir harekete önem verip kıssa zamanda yoluna koymak üyeliğide anında gerçekleştirecektir.Buda kurtuluşumuzdur.Bize zarar verebilecek AB'dir.Hazırlık içindedir.Kurtulmanın çareside AB'ye girmektir.Kazasız belasız atlatmanın yolu budur.Yoksa kan gövdeyi götüreceği kesin.
İ...
22 Şubat 2010 12:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler