YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapımızı kapamayız
Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye'den Türkiye'ye yapılan göçlerle ilgili, 'Biz bu insanlara kapımızı kapayamayız. Kapımızı açtık ve ne kadar gelirse yine kabulümüzdür.' dedi.
Kapımızı kapamayız
21 Haziran 2012 / 23:20 Güncelleme: 21 Haziran 2012 / 23:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, bölgesindeki her ülkenin refah ve huzurunun, bölge içindeki ülkelerin refah ve huzuruyla doğrudan orantılı olduğunu yaşayarak öğrendiğini belirterek, ''Bu gerçekten yola çıkarak, kendi ülkemizi büyütürken, kendi ülkemizi refah, huzur ve istikrara kavuştururken, bölgemizin de aynı şekilde büyümesi, refah ve huzura kavuşması için çok aktif politika izliyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı (Rio 20 Zirvesi) kapsamında, ''En Az Gelişmiş Ülkeler ve Rio 20'' başlıklı yan etkinlikte, zirvenin ve tüm etkinliklerin insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Nepal Başbakanı ve En Az Gelişmiş Ülkeler Koordinasyon Bürosu Başkanı Dr. Baburam Battarai'ye, etkinliğe yönelik davetinden dolayı şükranlarını sunan Erdoğan, Türkiye olarak, En Az Gelişmiş Ülkeleri çok samimi ve kuvvetli şekilde desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini söyledi.

Geçen yıl İstanbul'da, En Az Gelişmiş Ülkeler için hep birlikte yeni bir vizyon ve kalkınma programı oluşturduklarını anımsatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bugün de Rio'da daha adil ve müreffeh bir dünyayı konuşmak üzere toplandık. Biz, 21'inci yüzyılın bir dayanışma ve paylaşma yüzyılı olmasını arzuluyor ve bunun için yoğun mücadele veriyoruz. Açıkçası, biz, bölgesel barış, huzur, istikrar ve refahın, bölgedeki her ülke için ne kadar hayati olduğunu bizzat tecrübe etmiş, halen de tecrübe eden bir ülkeyiz.

Türkiye, dünyanın neredeyse en çalkantılı coğrafyasının yanı başında bulunuyor. Yakın çevremizde, maalesef, çatışma, terör, savaş, yoksulluk, göç gibi çok sayıda soruna şahit oluyoruz. Bu sorunlar, kimi zaman doğrudan, kimi zaman dolaylı olarak Türkiye'yi etkileyebiliyor, ekonomiye, siyasete, dış politikaya, hatta sosyal hayata olumsuz yansımaları olabiliyor. Biz, bölgemizdeki her ülkenin refah ve huzurunun, bölge içindeki ülkelerin refah ve huzuruyla doğrudan orantılı olduğunu, yaşayarak öğrenmiş bir ülkeyiz.''


-''Bu insanlara kapımızı kapayamayız''-


Erdoğan, şu anda Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye göç eden kişi sayısının 3 gün önceki rakamlara göre, 31 bini aştığını dile getirerek, şöyle konuştu:

''Biz bu insanlara kapımızı kapayamayız. Kapımızı açtık ve ne kadar gelirse yine kabulümüz. Çünkü bunu insanı bir sorumluluk ve insanı bir mesele olarak görüyoruz. Bu gerçekten yola çıkarak, kendi ülkemizi büyütürken, kendi ülkemizi refah, huzur ve istikrara kavuştururken, bölgemizin de aynı şekilde büyümesi, refah ve huzura kavuşması için çok aktif politika izliyoruz. Biz, En Az Gelişmiş Ülkelerin karşı karşıya oldukları sorunların, bu ülkeler kadar, bu ülkelerin bulunduğu bölgeyi de etkilediğini görüyor, ortak çözümler için roller üstleniyoruz.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler