YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapıkule kapatıldı
Kapıkule sınır kapısı ulaşıma kapatıldı.
Kapıkule kapatıldı
15 Şubat 2010 / 21:51 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 21:54

Meriç nehrindeki su seviyesinin yükselmesi sonucu Kapıkule Sınır Kapısı araç trafiğine kapatıldı. Türkiye'nin en büyük sınır kapısı olan Kapıkule, Bulgaristan tarafından su taşkınlarından dolayı yaşanan olumsuzluklardan ötürü, önce küçük, sonra tüm araç geçişlerine kapatıldı. Araçlar, alternatif sınır kapıları olan Hamzabeyli sınır kapısına yönlendiriliyor.

Edirne Valisi Mustafa Büyük, Bulgaristan'daki elektrik kesintisi ve su baskını nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'na araç geçişinin durdurulduğunu söyledi.

Büyük, "Kapıkule önce küçük araçlar için ulaşıma kapatıldı. Şimdi büyük araçlara tamamen kapatıldı. Hem elektrik kesintisi hem de su baskını sebebiyle. Kapının açılması konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bulgaristan tarafından bekliyoruz. Biz de buna hazırız. Hamzabeyli kapısına yönlendiriyoruz. Pazarkule ve Hamzabeyli sınır kapılarımız açık." diye konuştu.

Nehirlerdeki son durumla ilgili bilgi veren Büyük, gece etkili olan sağanak yağışların etkisiyle Arda Nehri üzerindeki barajlara gelen suyun Bulgaristan tarafından bırakılmaya başlandığını belirtti. Bu nedenle saat 16.00 itibariyle nehirdeki su seviyesi 721 metreküp/saniyeye ulaştığını anlatan Büyük, şöyle dedi: "Meriç'in kendisinden de 700 metreküp/saniyeyi geçen bir rakam var. Tunca'dan gelenler ve aralardan gelenlerle gece saatlerine doğru buranın normalin üzerinde bir debiye ulaşmasını bekliyoruz. Zaten sınır değerlerde bulunuyor. Bu durum taşma ihtimalini daha yüksek hale getiriyor. Buna yönelik tedbirlerimiz var. Ancak özellikle Karaağaç bölgesi için bir taşkının büyük bir ihtimal haline geldiğini söyleyebiliriz." dedi.

Alınan tedbirlere değinen Edirne Valisi, "Taşkının durumuna göre uyarılar yapıldı. Taşkın sahası içerisindeki işyerleri ve yerleşim birimlerinin boşaltılması istendi. İki okulumuzdaki öğrenciler oradan alındı. O bölgeye yönelik belirli bir birim oluşturdu. Belli hizmetleri yürütmesi için. Buradaki ulaşımı sağladığımız süre burada fazla bir sıkıntı olmayacak. Ama yağışlar devam ediyor. Dün geceki yağışlardan dolayı ilin genelinde ulaşımda aksamalar oldu. Kırklareli ile bağlantı kesildi. Uzunköprü-Meriç ve İpsala ilçelerinde giden yollarda sıkıntılar oluştu. Bu nehir güzergahı üzerindeki vatandaşlarımızın daha dikkatli davet ediyoruz." açıklamasında bulundu. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler