YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapatma görüşmesi 28 Temmuz'da
Kapatma görüşmesi 28 Temmuz'da
Kapatma görüşmesi 28 Temmuz'da
22 Temmuz 2008 / 16:36 Güncelleme: 22 Temmuz 2008 / 00:00


Anayasa Mahkemesi heyeti, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayı 28 Temmuz Pazartesi gününden itibaren görüşmeye başlayacak.


Yüksek Mahkeme heyeti, bugün saat 13.30'da toplanarak, bazı kanunların iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle açılan 10 davada ilk ve esas incelemesini yaptı. Mahkeme heyeti, bu toplantının ardından AK Parti hakkında açılan kapatma davasının görüşülmeye başlanacağı günü belirledi.


Yüksek Mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesi raportörü Alparslan Altan gazetecilere açıkladı. Altan, ''Mahkeme heyetimiz bugün yapmış olduğu görüşme sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında açılmış olan kapatma davasını 28 Temmuz 2008 Pazartesi günü görüşmeye başlayacağına karar vermiştir'' dedi. Altan, davanın ne kadar sürede sonuçlanacağına ilişkin sorular üzerine, ''Belli değil. Görüşmelerin gidişatına bağlı'' diye konuştu. ''Açıklamayı neden siz yapıyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine de Altan, ''Genel sekreter vekili olduğum için'' dedi.


AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak. Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Yüksek Mahkeme'ye sunduğu raporunda, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın reddine karar verilmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.


Paksüt'ten kapatma davası demeci


Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, AK Parti'nin kapatma davasıyla ilgili konuştu. Paksüt mahkemenin yol haritası ile ilgili ipucu verdi: Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 28 Temmuz Pazartesi'nden itibaren “her gün aralıksız görüşmeye başlayacaklarını ve mümkün olan süratle sonuca ulaşmak için çalışacaklarını” söyledi.


Paksüt, bugün yaptıkları değerlendirme sonucu davayı, 28 Temmuz Pazartesi gününden itibaren görüşmeye karar verdiklerini, görüşmelerin her gün aralıksız süreceğini bildirdi. Paksüt, “28 Temmuzdan itibaren her gün aralıksız görüşmeleri sürdürüp, mümkün olan süratle sonuca ulaşmak için çalışacağız” diye konuştu.


Karar verilinceye kadar ara vermeden çalışacaklarını vurgulayan Paksüt, zorunlu bir sebep olmadığı sürece mümkün olan süratle çalışmalarını devam ettireceklerini ifade etti. AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.


Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekiyor.


Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Yüksek Mahkeme'ye sunduğu raporunda, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın reddine karar verilmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.


Haşim Kılıç dava için süre vermedi


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Ak Parti'nin kapanma davasıyla ilgili 28 Temmuz'dan sonra neler olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, çıkışta şu açıklamayı yaptı: Ne kadar günde biter değerlendirme yapmak şimdiden zor. 28 Temmuz'un Pazartesi biz görüşmeye başlayacağız 3 gün beş gün gerekirse 10 gün görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Bu konu ülkenin öncelikli konusu Konuyu bitirmeden hiçbir yere kimse ayrılmayacaktır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler