YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapatma davası başladı
Kapatma davası başladı
Kapatma davası başladı
28 Temmuz 2008 / 10:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Anayasa Mahkemesi, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayı saat 09.35'de görüşmeye başladı.


Anayasa Mahkemesi heyeti, karar verene kadar aralıksız her gün bir araya gelecek.


Anayasa Mahkemesi Heyeti, Başkan Haşim Kılıç, Başkanvekili Osman Paksüt, üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Ahmet Akyalçın, Sacit Adalı, Mehmet Erten, Necmi Özler, Şevket Apalak, Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli ve Ayla Perktaş'dan oluşuyor.


Davanın raportörü Osman Can da heyetin, raporla ilgili isteyeceği açıklamaları veya yöneltilebilecek soruları yanıtlamak için müzakereler katılıyor.


Mahkeme Heyeti, giriş katında bulunan toplantı salonunda çalışıyor. Davanın görüşülmesi sürecinde, mazeretleri nedeniyle katılmayan asıl üye olursa yedek üyeler katılabilecek.


Mahkeme, dava devam ederken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan veya AK Parti'den bilgi ve belge isteyebilecek.


Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.


BASININ YOĞUN İLGİSİ
Anayasa Mahkemesi binası önünde çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu davayı izliyor. Basın mensupları, mahkeme giriş kapısının alt tarafında bekletiliyor. Gelişmelerin canlı aktarılması için 20'den fazla televizyonun canlı yayın aracı da sabahın erken saatlerinden itibaren mahkeme çevresindeki alanlara geldi.


Çevik kuvvet ekipleri, sabahın erken saatlerinden itibaren Yüksek Mahkeme çevresinde güvenlik önlemleri aldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler