YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapatılmaya CHP'den ilk tepki
''Siyasal partilerin kapatılmasını istemeyiz. Ama siyasi partilerin de o ülkenin anayasasına ve hukukuna göre çalışması da temel bir kuraldır''
Kapatılmaya CHP'den ilk tepki
12 Aralık 2009 / 14:06 Güncelleme: 12 Aralık 2009 / 14:12

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasilerde siyasi partilerin çok önemli olduğunu, hatta demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olduklarını belirterek, ''Siyasal partilerin kapatılmasını istemeyiz. Ama siyasi partilerin de o ülkenin anayasasına ve hukukuna göre çalışması da temel bir kuraldır'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak bir konferans vermek üzere geldiği Antalya'da, Ziraat Mühendisleri Odasının genel kuruluna da katıldı. Toplantıdan çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

''Demokrasilerde siyasi partiler çok önemlidir. Vazgeçilmez unsurudur. Siyasal partilerin kapatılmasını istemeyiz. Ama siyasi partilerin de o ülkenin anayasasına ve hukukuna göre çalışması da temel bir kuraldır. Bu bizde değil, bütün ülkelerde ortaya çıkan bir kuraldır. Dolayısıyla bu yargı kararına hepimiz saygı göstermeliyiz. Elbette belli çevreler eleştirebilir. Eleştirilere de saygı göstereceğiz. Ama sonuç olarak temel bir nokta var, o da şudur; kendi ülkemizde terörü istemiyoruz. Teröre destek verenleri de istemiyoruz. Biz kendi ülkemizde kardeşçe, hoşgörü içinde birbirlerinin sorunlarını aklı egemen kılarak çözen bir ülke yaratmak istiyoruz. Dolayısıyla bir siyasi partinin kapatılmasından ne keyif ne zevk alırız, sadece üzüntü duyarız. Keşke diyoruz her siyasi parti, anayasaya uygun ve onun koyduğu kurallar içerisinde faaliyetlerde bulunabilse.''

Kılıçdaroğlu, DTP'nin kapatılması üzerine erken seçimin gündeme gelip gelmeyeceğine yönelik bir soru üzerine, ''Türkiye'de AKP iktidarının yarattığı bir kaos var. Toplumun her kesimi sorunlu. Her kesimde müthiş bir duyarlılık var. Toplumu daha sakin, daha dingin duygulara teslim olmadan, akılcı davranış sergilemeye davet ediyorum'' diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler