YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaos planları için 7 komutan atanmış
Kaos planları için 7 komutan atanmış
06 Haziran 2011 08:09
Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen bir belgede, cuntacıların milleti tahrik etmek için hazırladığı planların ayrıntıları deşifre oldu...

'Arşiv' isimli belgeye göre, cuntacılar, kışkırtma ve manipülasyon faaliyetleri için 7 ayrı kategoride atamalar yapıyor. Belgede, kaos için örgütle PKK arasındaki bağlantıların kullanılması öngörülüyor.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler içinde kaos planlarının detayları bulundu. 5 No'lu diskte yer alan 'Arşiv' isimli belgenin, Deniz Kurmay Yarbay Cem Aziz Çakmak tarafından 2 Mayıs 2003'te oluşturulduğu belirlendi. Belgeye göre cuntacılar, kışkırtma ve manipülasyon faaliyetleri için 7 farklı kategoride atama yapıyor. Örneğin, Alevi dernek ve vakıflar için Albay Sadi Ünsal, Güneydoğu faaliyetleri için Albay Semih Çetin görevlendirilmiş. Belgede, sorumluların, 'sansasyonel eylemleri istenen zamanda ve istenen gruplar aleyhinde yönlendirebileceği' aktarılıyor. Savcılığın tespit tutanağında ise planlar için "Ülkede kaos ve anarşi ortamı oluşturmaya yönelik eylemlerin yer aldığı görülmektedir." deniliyor

 

'Arşiv' isimli belge Deniz Kurmay Yarbay Cem Aziz Çakmak tarafından 2 Mayıs 2003'te oluşturulmuş. 5 Mayıs 2003'te son kez kaydedilmiş. İrticayla Mücadele Eylem Planı kapsamında görevlendirme ve çalışmaların yürütüldüğü belgede, kışkırtma ve manipülasyon faaliyetleri için 7 farklı kategoride atamalar yapılmış. Söz konusu belgede, etnik unsurlara yönelik kışkırtma faaliyetleri ayrıntılarıyla anlatılıyor.

'Örgütle bölücü örgüt arasındaki bağlantıları kullanarak sansasyonel eylemleri istenen zamanda ve istenen gruplar aleyhinde yönlendirebileceği' belirtiliyor. Belgenin devamında, 'radikal İslamcı toplulukların istenilen şekilde cuma namazlarından sonra slogan atma, yürüyüş vb. eylemler yapma konusunda yönlendirilebileceği, garnizon bünyesindeki hazırlıkların ileri gelen esnaflarla birlikte incelenerek gerektiğinde eyleme yönelik provalar yaptırılabileceği, bölgesi dahilinde müzahir sivilleri doktrine ederek birliğe yönelik sansasyonel eylem yaptırabileceği' belirtiliyor. Bu planlara ilişkin alt görevlendirmeler de yapıldığı kaydediliyor. Cem Aziz Çakmak tarafından hazırlanan 'görevlendirme' belgesi, "Sayın komutanım, verilen görevleri yerine getirecek kadroları oluşturmak üzere yaptığım tefrikleri arz ederim." ibareleri ile başlıyor. Harekât Başkanı A.Feyyaz Öğütçü adına imzaya açılmış belgede, "Alevi dernek ve vakıflar, aşırı sol gruplar, dini gruplar-cemaatler, Doğu-Güneydoğu faaliyetleri, sivil toplum kuruluşları, medya, siyasi partiler" şeklinde 7 kategoriye atamalar yapılmış. Belgeye göre, Alevi dernek ve vakıflardan Deniz Kurmay Albay Sadi Ünsal sorumlu. Aşırı sol gruplardan Tuğamiral Kadir Sağdıç, dini gruplar ve cemaatlerden Deniz Kurmay Albay İbrahim Şahin, Doğu ve Güneydoğu faaliyetlerinden Deniz Kurmay Albay Semih Çetin, STK'lardan Deniz Kurmay Yarbay Okan Kırçiçek, medyadan Cem Gürdeniz, Aziz Çakmak, siyasi partilerden ise F.Can Yıldırım sorumlu tutulmuş.

CEMAAT LİDERLERİNİ FOTOĞRAFLAYIN

Klasörlerde görevlendirmeleri yapılan komutanlardan gelen değerlendirme notları da bulunuyor. Belgede 'Mevcut yapı' başlığı altında medyadan sorumlu komutan Deniz Yarbay Aziz Çakmak tarafından bir görevlendirme notunda şu ifadeler yer alıyor: "Cemaat liderlerinden birinin fotoğraflanması sağlanabilir (sorumlu Yb. Nuri Güneri), 'Aleviliğin Ermenilerden ve Hıristiyanlıktan geldiği konusu çalışılabilir (sorumlu Bnb. Özdem Koçer). Yazılı ve görsel medya sivil ortamlarda ağırlanabilir (sorumlu Yzb. Levent Çehreli). Çeşitli internet siteleri kurulabilir, kullanılabilir (sorumlu Yzb. Kerim Uça)."

Savcılığın değerlendirme tespit tutanağında, söz konusu belgelerde örgütsel olarak nitelendirilebilecek illegal faaliyetleri içeren birçok planlamanın yer aldığı belirtiliyor. Tutanakta, "Bu planlamalar dahilinde görevlendirmelerin yapıldığı, bu planlamalarda birçok farklı konuda ülke genelinde kaos ve anarşi ortamı oluşturmaya yönelik yapılacak sansasyonel eylem ve faaliyetler ile ilgili hususların yer aldığı görülmektedir." deniliyor. Tutanağın devamında, bahse konu planlamaların yer aldığı belgelerin bir kısmının, irticai olarak nitelendirilen bazı gruplar ile mevcut iktidar partisi ve yürütme organını hedef alan planlamaların yer aldığı 'proje' ve 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' isimli belgelerle benzer ya da paralel hususların yer aldığı ifade edildi.

 

 

(Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler