YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaos planı devrede
Berkin Elvan'ın ölümünden siyasi rant devşirmeye çalışan çevrelerin kışkırtmasıyla, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere yurdun birçok ilinde yaşanan gösterilerde Gezi olaylarını aratmayan sahneler yaşandı.
Kaos planı devrede
13 Mart 2014 / 07:59 Güncelleme: 13 Mart 2014 / 08:08

Gezi olaylarında yaralanan ve 269 günlük komanın ardından hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenazesi, yerel seçimler öncesi ülkede kaos planı çıkarmak isteyen çevrelerce siyasi rant malzemesi yapıldı.

Yeni Şafak'ın haberine göre Gezi organizatörleri, paralel örgüt ve destekçileri tarafından iki gündür, yalan ve abartılı haberlerle kışkırtılan çevreler, dünkü cenaze namazının ardından harekete geçti.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Trabzon, Rize, Kütahya, Adıyaman, Uşak, Tunceli, Afyonkarahisar, Düzce, Sakarya, Adana, Zonguldak, Tokat, Bartın, Konya, Karaman, Erzurum, Manisa, Denizli ve Samsun protesto gösterilerine sahne oldu.

Polise havai fişek, taş, bilye

İstanbul'da Berkin Elvan'ın cenazesinin Feriköy Mezarlığı'na götürüldüğü sırada, Gezi olaylarının organizatörü Taksim Dayanışması yaptığı anonsla kortejde bulunanların bir kısmını Ergenekon Caddesi'nin beklemeleri için yönlendirdi. Caddede bekleyen TOMA'ların üzerine çıkan göstericiler, polisin uyarılarına taş, bilye, havai fişek ve çevredeki masa ile sandalyeleri fırlatarak cevap verdi.

Bunun üzerine polis, biber gazı ve tazyikli suyla gruba müdahale etti. Müdahalenin ardından gruptakiler ara sokaklara dağıldı. Kurtuluş'ta da güvenlik önlemi alan polis ekiplerine taşla saldıran gruba biber gazıyla müdahalede bulunuldu.

Gezi Parkı olaylar esnasında ziyarete kapatıldı. Polis, Taksim Meydanı'nda toplanmak isteyen gruplara da izin vermedi. Ara sokaklara dağılıp yeniden toplanarak yeniden Taksim Meydanı'na gelmeye çalışan gruplara polis izin vermedi. Olaylarda 51 kişi gözaltına alındı.

Vandallık yapan 73 kişiye gözaltı 

Ankara'da Güvenpark'ta yapılan basın açıklamasının ardından bölgeden ayrılmamakta ısrar eden bazı marjinal gruplar, geçiş yapan vasıtalar ile kamu araçlarına zarar verdi.

Bunun üzerine gruba müdahalede bulunan polis 73 kişiyi gözaltına aldı. Gösteriler gece de Kennedy, Tunalı Hilmi, Libya ve Dikmen caddelerinde devam etti. Barikat oluşturup yolu kapatan gruplara polis müdahale etti.

İzmir'de de KESK, DİSK, TMMOB, bazı STK'lar ve CHP'li milletvekilleri Konak Meydanı'nda Berkin Elvan için toplandı. Eylemin ardından dağılmamakta ısrar eden ve polise taş atan grup biber gazı kullanılarak dağıtıldı. Daha sonra grupların Saat Kulesi önünde oturma eylemi yapmasına izin verildi.

Sivil polis gaza izin vermedi

Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde toplanan kalabalık grubun tomalara yaklaşması üzerine önce tazyikli su ile ardında da gazla ile müdahale edildi.

Dağılmaya başlayan kalabalık grup içersinde gazdan etkilenenler kaçamayınca yol kenarında etkisiz halde kaldılar. Gazdan etkilenerek yerde kalanlara zarar gelmesin diye sivil polisler araya girmesi ise dikkat çekti. Adana'da da 20 göstericinin gözaltına alındığı eylem sırasında polis telsizinden ekiplere sık sık 'Gruba dikkatli müdahale edin' anonsları yapılması dikkat çekti.

Kızılay'da simitçiye protestocu şiddeti

Berkin Elvan için düzenlenen eylemlerin arasında kalan simitçi kaşından aldığı darbe sonucu yaralandı. Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle Ankara Kızılay meydanında yapılan eylemlerde gösterciler geçiş yapan vasıtalar ile kamu araçlarına zarar verdi. Bu sırada eylemcilerin arasında kalan bir zimitçi de kaşından yaralandı. Yaralanan simitçinin fotoğrafı sosyal medyada paylaşılırken, vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

bunlardan her şey beklenir
 // şahin şahin
arkadaşlar berkin denen çocuğun seçime çok azbir süre kala ölmesi sizce de şüpe uyan dirmıyormu bu vatan hayinlerinden herşey beklenir seçim öncesi çocuğun fişini çekip seçimlerde bunu akpartiye bir koz olarak kullanalım demiş olabilir bu vatan hayinlerinden herşey beklenir...
13 Mart 2014 Perşembe 10:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler