YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaos emri Fransa'dan mı geldi?
Taylan K. iki yıldır Fransa'dan Redhack'i yönetiyordu. Temmuz'da İstanbul'a geldiğinden beri adım adım izlendi. Fransız istihbaratına çalıştığı iddia edilen Manyak kod adlı bilgisayar korsanının kredi kartı vurgunu yapacağı öğrenildi
Kaos emri Fransa'dan mı geldi?
30 Kasım 2013 / 09:09 Güncelleme: 30 Kasım 2013 / 09:19

Takvim gazetesi, 100'ü kamu kurumu bin 252 web sitesini hackeyen Redhack grubunun fezlekesine ulaştı.

Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Dairesi koordinesinde iki yıldır sürdürülen soruşturmaya "sabır operasyonu" adı verildi.

İlk gözaltının ardından serbest bırakılan ama Savcı'nın itirazı üzerine ikinci kez gözaltına alınan Taylan K.'nin kimliğini ve IP'sini gizlemek amacıyla www.panamaserver.com adlı sanal sunucu kiraladığı ve Türkiye'deki siber saldırıları bu internet servisi aracılığıyla gerçekleştirdiği belirlendi.

Papağan ile soygun

Redhack'in lideri Taylan K.'nin kredi kartı dolandırıcılığına hazırlandığı da ileri sürüldü. Zanlının sahte kredi kartları kopyalamak için yurtdışından "papağan" adı verilen cihaz temin ettiği de saptandı.

Siber polisi, mahkeme kararı ile Taylan K.'yi Fransa'dan İstanbul'a geldiği 9 Temmuz 2013'den itibaren takibe aldı.

Atatürk Havalimanı'ndan itibaren başlayan kamera kayıtları dosyaya girdi. Gezi Parkı olaylarına da katılan K'nin, RedHack'in eylemleri provoke etme operasyonunu da yönettiği iddia edildi. Redhack ise "yanlış kişiyi aldılar, ben buradayım" açıklamasıyla liderlerini gizlediği ve örgütün itibarsızlaştırılmaması için psikolojik harekat yürüttüğü öne sürüldü.

Fransızlar korudu

Uzun süredir yaşadığı Fransa'dan yönettiği iddia edilen Taylan K.'nin yabancı bir Gizli Servis'le "irtibatlı" olduğu şüphesi gündeme geldi.

Bu şüpheyi "manyak" hakkında Türk İnterpolü'nün IP adreslerini bildirmesine karşın hiçbir işlem yapmayan Fransız polisinin "Boş verin o konuyu" sözleri güçlendirdi. Fransız İnterpolü'nün de Emniyet'in yazılı talebine hiç yanıt vermediği ortaya çıktı. Dün adliyeye sevkedilen siber korsan tutuklandı.

Rapor Barış'ı yakar

Redhack grubunun sözcüsü olduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan dizi oyuncusu Barış Atay hakkında Kriminal Polis Laboratuvarları, "İkinci derece benzerlik gösterdi" şeklinde ses analiz raporu verdi.

Kriminal Polis'e sözcü olarak televizyonlara bağlanan kişinin üç ayrı ses kaydı ile Atay'ın üç ses kaydı mukayese için gönderildi. Ses analiz raporunda, "Atay'ın sesi ile örgüt sözcüsünün ses kayıtları 2. derece birbirine benzerlik gösterdi" denildi.

* Taylan K yakalanınca, onun ele geçirdiği kredi kartı bilgileri Chaos rumuzlu hacker tarafından pReCipiCe nickli A.K.'ye gönderildi. Zone-H adlı sitede yayınlanan verilere göre örgüt 7 bin 500'e yakın internet sitesine siber saldırı düzenledi.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler