YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanuni'ye vefa borcumuzu ödeyeceğiz
Kanuni'ye vefa borcumuzu ödeyeceğiz
17 Eylül 2013 12:04
TİKA, Zigetvar seferinde vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömüldüğü bölgede incelemelerde bulunacak.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) heyeti, Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbi ve iç organlarının gömüldüğü Zigetvar Kalesi çevresindeki yerin tespit çalışmalarındaki son durumu yerinde görmek ve bölgedeki diğer projeleri incelemek amacıyla 19 Eylül'de Macaristan'a gidecek.

TİKA, Macaristan'da Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbi ve iç organlarının gömüldüğü Zigetvar Kalesi çevresindeki yerin tespit çalışmalarında önemli bir mesafe kat etti. Kanuni Sultan Süleyman, 7 Eylül 1566'da seferdeyken 72 yaşında vefat etmiş, naaşının İstanbul'a getirilmesi için iç organları Zigetvar Kalesi çevresine gömülmüştü. Daha sonra Kanuni'nun oğlu 2. Selim, buraya bir türbe ve külliye yaptırmış, 150 yıl ayakta kalan binalar Zigetvar Kalesi'nin Osmanlı'nın elinden çıkmasıyla tahrip edilmişti.

TİKA Başkanı Serdar Çam, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki çalışmaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan'a yaptığı ziyaretle şekillendirdiklerini, heyetlerin ön hazırlıklar yapmak üzere yaklaşık 2 yıldır çalıştığını söyledi.

Çalışmaların hangi aşamada olduğunu yerinde görmek amacıyla önümüzdeki günlerde Macaristan'a bir ziyaret gerçekleştireceklerini bildiren Çam, "Biz sadece Kanuni'nin iç organlarının bulunduğu bölgeyle ilgili bir süreci yürütmüyoruz. Macaristan'da yaklaşık 9-10 tane restorasyon ile ilgili konumuz var Budapeşte, Zigetvar, Peç ve Mohaç'ta. Bunlar peyder pey şekillenecek projeler" diye konuştu.

Kanuni'nin iç organları bugüne kalmaz

Çam, 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek ziyaret kapsamında öncelik sıralamasına göre planlamaların ve bütçelendirmelerin yapılacağını da kaydederek, Türk ve Macar bilimadamlarının bir araya gelerek konuyla ilişkili bulguları paylaşacaklarını belirtti.

Akademisyenlerin daha düzenli ve bilimsel düzeyde çalışmaları yürüteceklerini ifade eden Çam, "Arşiv çalışmaları yapıldı. Daha önceden yapılmış bilimsel çalışmalar var. Dolayısıyla biz tarafları dinleyeceğiz ve ona göre adımlarımızı atmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunduğu bölgeyle ilgili çalışmaların sonuçlarını değerlendireceklerini bildiren Çam, şunları kaydetti:

"Orada asıl olan Kanuni'nin iç organlarının bulunup bulunmaması değil. Kanuni'nin iç organları bugüne kalmaz, iç organların bulunduğu yerde bir yapı olduğu söyleniyor. Onun yeri konusunda çalışmalar yapılıyor. Ayrıca bölgede, Osmanlıların yaptığı başka hayır işleri var. Konuyla ilgili çalışmalarımız yoğunlaştı. Başbakanımızın talimatıyla vefa borcumuzu ödeyeceğiz."

İşbirliği vurgusu

TİKA Başkanı Serdar Çam, Macaristan'ın, Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecine müdahil olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin Birliğe üyeliği konusunda önemli çalışmalar sağladığını kaydetti.

Türkiye'nin de Macaristan'ın NATO'ya üyeliği konusunda katkıda bulunduğunu belirten Çam, "Bunun getirdiği yakın bir dostluk var. Dolayısıyla bu işbirliği alanlarını daha da geliştirmek üzere yapmış olduğumuz anlaşma var. Macaristan devleti ile çeşitli alanlarda işbirlikleri yaparak üçüncü ülkelerde de projelere imza atacağız. Ortaklaşa projeler geliştireceğiz. Böyle bir çalışmayı da hayırlısıyla  gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler