YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı bulundu!
Budapeşte'de Türkiye Büyükelçisi Şakir Fakılı'nın da katıldığı bir basın toplantısıyla Zigetvar yakınlarında Kanuni Sultan Süleyman'nın kayıp mezarının bulunduğu açıklandı.
Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı bulundu!
09 Aralık 2015 / 17:00 Güncelleme: 09 Aralık 2015 / 21:49

1566'da Zigetvar kuşatmasında hayatını kaybeden Osmanlı padişahının iç organları orada defnedilmiş, naşı ise İstanbul'a nakledilmişti.

Daha sonra türbe haline gelen, ancak aradan geçen yıllar içinde izi kaybolan Zigetvar'daki mezarın tam olarak nerede bulunduğu için yıllar önce bir araştırma komitesi oluşturulmuştu.

OSMANLI'DAN İZLER TAŞIYOR

Macar ve Türk bilim adamlarından oluşan araştırma komitesinin havadan ve karadan yaptığı ölçümler sonucunda mezarın Zigetvar Üzüm tepesinde bulunduğu çarşamba günü Budapeşte'de yapılan basın toplantısında Profesör Norbert Pap tarafından açıklandı.

Macar bilim adamı, tepede sadece türbenin değil, türbe etrafında oluşan küçük Osmanlı kasabasının izlerine de rastlandığını duyurdu.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'IN İÇ ORGANLARININ BULUNMASI MANEVİ AÇIDAN ÖNEM TAŞIYOR

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 

Akdoğan, "Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunmasının manevi açıdan büyük önem taşıdığını belirterek, Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunduğu kabir ile ilgili arama faaliyetlerinin 120 yıldır Zigetvar çevresinde sürdüğünü anımsattı.

"Arkeoloji dünyasında son dönemlerdeki büyük buluşlardan biri olarak görülebilecek bu çalışmanın sonuca varacak şekilde ilerlemesi konusunda da Türkiye olarak her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının bulunması manevi açıdan bizim için büyük önem taşıdığı gibi, Osmanlı'nın bu bölgedeki eserlerinin bulunması açısından da bir o kadar önemlidir."

2-718.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler