YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanun teklifi TBMM'de...
Ölümcül hastaların cezalarını evde çekmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunuldu... Eğer tasarı yasalaşırsa Adalet Bakanlığı'nca belirlenen hasta mahkumlar tahliye edilecek...
Kanun teklifi TBMM'de...
10 Haziran 2010 / 13:07 Güncelleme: 10 Haziran 2010 / 13:26

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, ölümcül hastaların cezalarını evde çekmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun bazı maddelerinin değiştirilmesini öngören kanun teklifine göre, bilirkişilerin oluşturulmasında bilimsel yeterlilik esas alınacak ve meslek odası üyesi olma şartı aranacak.

Kanunların belirli konularda görevlendirdiği bilirkişiler öncelikle atanacak. Ancak kamu görevlileri, bağlı bulundukları kurumla ilgili davalarda bilirkişi olarak atanamayacak.

Adalet Bakanlığınca belirlenen hastanelerin raporları da mahkumun tahliyesine esas olabilecek.

Hasta mahkumlara ilişkin işlem ve yazışmaların gecikmeden ivedilikle yapılması ve sonuçlandırılması, cezaevi yönetimi ve Cumhuriyet başsavcılıklarının sorumluluğunda olacak. Böylece, bürokratik işleyişin yavaşlığından dolayı kaynaklanan üzücü olayların bir daha yaşanmaması amaçlanıyor.

Hastalıkları ölümcül evrede olan ya da hastalığı cezaevi koşullarında tedavi edilemeyeceği sağlık kuruluşlarınca saptanan mahkumlar, kalan cezalarını evlerinde tamamlayabilecek. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler