YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kantarın topuzu kaçtı
Kantarın topuzu kaçtı
31 Aralık 2011 15:58
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, milletvekili emekli maaşlarıyla ilgili konuştu. Çelik2in gündeminde sadece emekli vekillerin maaş artışı değil, CHP'nin Uludere olayını değerlendirmesi de vardı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Uludere'de 35 kişinin öldüğü olayın bir an önce aydınlatılmasından yana olduklarını belirterek, "Konu, hem sosyal boyutu, hem teröristlere verilen hassas mücadele, hem de insan hakları boyutu ile ele alınmalı. Muhalefet partisi değerlendirmelerini siyasi rant için yapmamalı" dedi.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Bursa'da Tahtakale'deki Dağ-Der'i ziyaret etti. Yeni asgari ücret ve milletvekili zamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Çelik, yeni asgari ücretin işçi ve işverenin ortak kararı ile belirlendiğini ifade ederek, "Asgari ücrete yönelik yıllık yüzde 6 zam bekleniyordu. Biz bu zammı yüzde 12,5 olarak ilan ettik. İşçi ve işveren birlikte, uzun yıllar sonra uzlaşma içinde bunu kararlaştırdık. Toplumsal barış açısından da bu çok önemli. İşveren de bu zammı saygıyla karşıladı. Asgari ücretin 658 değil, 700'ün üzerinde olması konusunda sağduyulu davrandılar. İşçi kesiminin beklentileri yüksekti. Onlar da bu orandan mutlu oldu. Asgari ücret, bu yıl beklenilenin çok üzerinde gerçekleşti.

ÇELİK'TEN MİLLETVEKİLİ MAAŞI YORUMU
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün veto ettiği emekli milletvekilleri maaşlarını da değerlendiren Çelik, "Siyasi grupların bir araya gelerek gerçekleştirdikleri bir önergeyle emekli milletvekillerinin maaşlarında artış sağlandı. Kantarın topuzu kaçtığı diye kamuoyunda yaygın bir kanaat oluştu. Emekli milletvekillerinin maaşı ile ilgili değerlendirmeler, her sağduyulu vatandaşı olumsuz etkiledi. Cumhurbaşkanımız da bunu geri gönderdi. Milletvekillerinin emekli maaşlarında çok büyük farklılıklar vardı. Bin 800 TL alan, 3 bin 300, 5 bin 300 alan vardı. Her milletvekili eşit maaş alacak. Zam yüzde 42 olması gerekirken yüzde 60 oldu. Cumhurbaşkanımız geri gönderdi. Kantarın topuzu kaçtığı konusu doğrudur. O bölüm geri gönderildiği için önümüzdeki günler içinde değerlendirme yapılıp, eşitlik esas alınarak yeniden konu değerlendirilecek" şeklinde konuştu.

"ULUDERE OLAYININ İÇERİĞİ NETLEŞMEDİ"

Şırnak Uludere'de 35 sivilin ölmesine sebep olan hava harekatı ile ilgi değerlendirmede bulunan Çelik, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Uludere'deki olaylara 3 açıdan bakabiliriz. Birincisi, bu meydana gelen olay, sivillere dönük bir olay ise vahimdir. Bunu kabul etmek mümkün değil. İdari ve adli olarak soruşturma devam ediyor. Tablo nedir? Nasıl gerçekleştirildi, bu mutlak suretle ortaya çıkmalı. İkinci konu, terör ve teröristle son dönemde çok dikkatli bir mücadele sergileniyor. Terör ve terörist mağarasında, vatandaş rahatsız edilmeden etkisiz hale getirilmeye çalışılıyor. Bu çalışmalarda güvenlik kuvvetlerinin gösterdiği hassasiyeti biliyoruz. Terörle mücadelede sürdürülen bu dikkatli ve hedefe dönük çalışmalarda moralimizi bozacak ifadelerden kaçınmak gerek. Çünkü meydana gelen bir olay var. 35 vatandaş hayatını kaybetti. Bu hepimizi üzdü. Ama bu olayın tamamen içeriği netleşmedi. Gerçekten sivillere dönük ise bunu kabul edemeyiz."

"OLAYIN BİR AN ÖNCE AYDINLATILMASINDAN YANAYIZ"

Ciddi bir hata oldu diye terörle mücadeleyi sarsacak bir yaklaşımın doğru olmadığını ifade eden Çelik, "Bu olayın üçüncü boyutu da vardır. Terör örgütü mensupları, güneydoğuda devletin Kürt'lere dönük eylem içinde olduğu gibi olumsuz propaganda yapıyor. Vatandaş buna kanmamalı. Duyarlı olmalı. Türkiye Cumhuriyeti devleti, 74 milyon vatandaştan oluşuyor. Ayrım söz konusu olamaz. Oradaki psikolojiyi biliyorum. Bir olayı getirip, bölge halkına başka türlü, toptancı mantıkla takdim ederlerse, o bölgedeki vatandaşların bu propagandalara kanmaması gerek. Onun için konu tek boyutlu değil. Konuyu hem sosyal boyutu, hem teröristlere verilen hassas mücadele boyutu, hem de insan hakları boyutuyla ele almalıyız. Sağ duyu ile değerlendirilmeli. Olayın bir an önce adli ve idari olarak aydınlatılmasından yanayız. O çerçevede bir şeyler söylenebilir" ifadelerini kullandı.

"ANA MUHALEFET HER OLAYDAN SİYASİ MENFAAT ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Uludere'deki olayı "33 kurşununun AK Parti versiyonu" olarak yorumlamasına tepki gösteren Çelik, ana muhalefet partisinin durumunun içler acısı olduğunu, her olaydan siyasi bir menfaat çıkarmak peşinde olduğunu kaydetti. Çelik,

"Emekli milletvekilleri maaşları ile ilgili 4 grup anlaşma yaptı. Ben o gün meclisteydim. Bir muhalefet partisi milletvekili ben karşıyım demedi. Her olayda siyasi menfaat peşindeler. Uludere'deki olayın rengi ve boyutu ne olursa olsun, bir muhalefet partisi değerlendirmelerini böyle rastgele siyasi rant için yapmamalı. Bu konu hassas. Bu konuda iktidarı 'nasıl vururum ve yara açarım' gibi yaklaşım sakıncalı bir siyaset tarzıdır. Sorumsuz bir siyaset tarzıdır. Sorumlu ve sorunlu siyasetçi vardır. Biz bu ülkede 10 yıldır sorumlu siyasetin takipçileriyiz. Bazıları da sorunlu siyaseti kendilerini rehber edindi" şeklinde konuştu.

Türkiye Kupası'nda Bursaspor -Şanlıurfaspor takımlarının eşleşmesiyle ilgili gazetecilerin yönelttiği soruya cevap veren Çelik, "Burada benim müdahalem yok. Hayırlı olsun. Kim galip gelirse alkışlarım. İyi oynayan kazansın. Dostane bir maç olacak. Bursaspor, çok güçlü. Avantajlı görünüyor. Her iki takıma başarılar diliyorum" yorumunda bulundu.

BAKAN ÇELİK SAZI ELİNE ALDI
Ziyaretin ardından Bakan Çelik, Yarenler Müzikevi'ne giderek vatandaşlarla selamlaştı. Çelik, duvarda asılı sazlardan birini alarak, 'Dere geliyor dere' türküsünü çaldı. Ardından Ömer Anış isimli bir aşık da, 'Çeşm-i siyahım', 'Bursa'nın ufak tefek taşları' ve 'Kütahya'nın pınarları' türkülerini seslendirdi. Mini konserin ardından protokol mensupları müzikevinden ayrıldı. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler