YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanlı savaşı kazanamayacak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de rejimin kendi halkına karşı yürüttüğü kanlı savaşı kazanamayacağını belirtti.
Kanlı savaşı kazanamayacak
01 Aralık 2012 / 13:27 Güncelleme: 01 Aralık 2012 / 13:33

Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı'nın açılışında konuşan Davutoğlu, bölgenin bugün itibariyle karşı karşıya kaldığı en önemli insani, siyasi ve güvenlik sorunlarından birisinin de Suriye'de süregiden bunalım olduğunu kaydetti.

Bunun, sadece Müslüman ve Arap alemi için değil, evrensel değerlere bağlı tüm uluslararası camia için de bir vicdan sınav olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Suriye rejiminin, Suriye halkını katlettiğini, başkent dahil şehir ve kasabalarını ağır bombardıman altında tuttuğunu anlattı.

Bugüne kadar 35 bine yakın Suriyeli'nin hayatını kaybettiğini, 2,5 milyondan fazla insanın yerlerinden edildiğini, 500 bine yakın kişinin komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını ifade eden Davutoğlu, ''İşkence vakalarının, kayıp şahısların sayısı ise meçhuldür. Bu trajedi maalesef tüm insanlığın gözleri önünde devam etmektedir'' dedi.

Davutoğlu, Beşşar Esed yönetiminin, yönetme ehliyetini ve meşruiyetini kaybettiğini, iktidarda kalmak uğruna her türlü acımasız yönteme başvurmaktan kaçınmayan silahlı bir milis gücüne dönüştüğünü belirterek, ''Kendi halkı ve ülkesinin geleceği için ciddi bir tehdit oluşturan Suriye rejimi, sınırlarının ötesinde barış ve güvenliği hedef alan eylemleri ile de bölgemizin esenliği bakımından vahametini her geçen gün arttırmaktadır'' ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de değişimin kaçınılmaz olduğunun ve halkın iradesinin bastırılamayacağının açık ve net bir şekilde görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Rejim, kendi halkına karşı yürüttüğü kanlı savaşı kazanamayacaktır. Bölgemizin kanayan yarası haline gelen Suriye krizinde bizlere düşen görev; rejim üzerindeki baskıyı arttırmak ve mazlum Suriye halkına her türlü desteği vermektir. Yegane arzumuz; geçiş sürecinin Suriyeli kardeşlerimizin meşru beklentileri doğrultusunda en kısa sürede sonuçlanması ve demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin tüm bireylerin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu, müreffeh bir Suriye inşasıdır.'' aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler