YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanlı gömleği 31 yıldır saklıyor
Hukukçular, suikastin 31. yıldönümünde, dönemin askeri savcısı ve emniyet müdürünün yeni açıklamalarının ‘İpekçi Cinayeti’ dosyasının yeniden açılması için yeterli olacağını belirtiyorlar
Kanlı gömleği 31 yıldır saklıyor
02 Şubat 2010 / 07:46 Güncelleme: 02 Şubat 2010 / 08:01

Canlı Gaste'nin dünkü konuğu Milliyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi’ydi. İpekçi programda 31 yıldır sakladığı Abdi ipekçi'nin kanlı gömleğini gösterdi. Ve babasının dosyasının yeniden açılmasını istedi...

İpekçi'nin bu çağrısını değerlendiren hukukçular, dönemin yöneticilerinin son dönemdeki açıklamalarının ardından İpekçi suikast dosyasının yeniden açılabileceğini söyledi.

ÖRGÜTSEL SUÇ YORUMU YAPILABİLİR

Eski DGM Savcısı Mete Göktürk: Meczup bir adam çıkıp İpekçi’yi öldürecek, ‘bireysel eylem’ diyecek. Tutarsız ifadeler verecek, esrarengiz bir şekilde askeri cezaevniden kaçıralacak. Bunlar mümkün şeyler değil.  Ergenekon yapılanması dünkü, bugünkü yapılanma değil. 1950’lerden bu yana süre gelen, glaydodan başlayan bir örgütlenmenin değişime uğrayıp, suç örgütü haline gelmiş şekli. Ergenekon savcıları yapılan açıklamaları değerlendirerek İpekçi dosyasını yeniden açabilir.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇABİLİR

Avukat Kazım Berzeg: Yeniden tatikat yapılması mümkün. Açıklamalardan sonra savcılık dosyayı incelemeyi talep edebilir. Ya bunu savcılık kamu adına yapar ya da İpekçi Ailesi ihbarda bulunabilir. Savcılık isterse konuyu inceler.

DARBEYE ZEMİN İDDİASI ARAŞTIRILIR

Prof. Hüseyin Hatemi: Özel yetkili savcılar konuyla ilgili talepte bulunabilirler. Ağca ya da bu işin azmettirenleri ceza almaz, ama bugün yargılananlar arasında bir bağ tespit edilirse onlar ceza alırlar. Zaten şimdiki açıklamalardan da anlaşılıyor ki İpekçi suikasti de 12 Eylül darbesine zemin hazırlamak içinmiş. Bu konu araştırılabilir.

TBMM’DE KOMİSYON KURULUR

Yargıtay E. Savcısı Ahmet Gündel: Meclis’te araştırma komisyonu kurularak araştırılabilir. Ergenekon dosyasında araştırılacağını sanmıyorum. Ama soruşturmanın bir ucu Madımak’a kadar gittiğine göre pekala oraya kadar da gidebilir. 

‘Bu kanlı gömlekten bir çok çocukta var’

31. yıl önce öldürülen gazeteci Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi babasının kanlı gömleği ile canlı yayına çıktı. NTV’de “Abdi İpekçi 12 Eylül darbesi için öldürüldü” diyen dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş’e basanının kanlı gömleğini gösteren Nükhet İpekçi, ‘yüzleşme’ çağrısı yaptı. İpekçi şunları söyledi: “Ben 31 yıldır babamın bu kanlı gömleğine sarılarak yaşıyorum. Aynı gömlekleri taşıyan bir çok çocuk varsa ve bazılarına bu gömlek bile verilemiyorsa, şu kurumun bu kurumun itibarının zedelenmesini görecek halimiz yok. Mehmet Ali Ağca’nın cezaevi çıkışında kalabalık tarafından karşılanması babamın çok kişi tarafından öldürüldüğünü hissettiriyor. Kurumları kollamak adına gizli hiçbir şey kalmamalı. Bu hepimizin hikayesi bize somut, net bir şeyler gerekiyor. Duyuyoruz ki bu kurumlar son zamanlarda çok zedelenmiş, daha ne kadar zedelenecek. Adları soyadları, nasıl kullanıldılar, niye kullandılar. Zor olan yüzleşmeyi birlikte yapmalıyız. Bir dönem Türkiye’de şöyle olaylar olmuştur ve bitmiştir diye tarih kitaplarında anlatılabilmeli.” Eski bakan Güneş ise, Ağca’ya tetiği çektirenler ile cezaevinden kaçıranların bağlantılı olduğuna dikkat çekti.

Aydınlatılabilir biz inanıyoruz

Abdi İpekçi, ölümünün 31. yılında Zincirlikuyu’daki mezarı  başında eşi Sibel İpekçi, kızı Nükhet İpekçi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ile çok sayıda gazetecinin katılnın katıldığı törenle anıldı. Törene katılanlar şu mesajları verdi: 

Sibel İpekçi (İpekçi’nin eşi): Aradan 30 yıl da geçse, bu cinayet aydınlatılmalı. 

İzzet Sedes (İpekçi’nin çok yakın arkadaşı): Ağca mı öldürdü? Mühim olan arkada kim vardı.

Şeyma Sedes (aile dostu): Ümit ediyorum hala bir gün biri çıkacak ve bu cinayetin arkasındaki sebeplerini çıkarıp açıklayabilecek.  

Melek Beler (Sekreteri): Bazı kişi ve kurumların çıkarlarına dokunduğu için Abdi Bey ortadan kaldırıldı. Bunları deşifre edebilmeyi göze almak lazım.

Yılmaz Canel (Arkadaşı): Abdi bey, öldürülmedi, imha edildi. Cinayeti çözecek hem adli hem polisiye bir kadro oluşturulmalı. 

Sedat Ergin (Hürriyet): Gerçek bir hukuk devleti istiyorsak geçen 30 yılın tarihini, bu cinayetlerin üzerine sinmiş olan karanlık perdeyi aydınlatmalıyız.

Star - Kanal A Haber Merkezi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler