YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanlı darbe planı yargı önünde
196 sanıklı Balyoz Darbe Planı davasının ilk duruşması bugün yapılacak...
Kanlı darbe planı yargı önünde
16 Aralık 2010 / 08:19 Güncelleme: 16 Aralık 2010 / 08:21

Eski kuvvet komutanları ve muvazzaf generallerin aralarında bulunduğu sanıklar, iki caminin bombalanması ve F 16'nın düşürülmesini içeren çalışmalar için hesap verecek.

İki caminin bombalanması ve Türk jetinin düşürülmesini içeren Balyoz Darbe Planı yargı önünde.  968 sayfalık iddianamenin ilk duruşması bugün İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılacak. 196 sanığın yargılanacağı davada emekli askerlerin yanı sıra 31'i amiral ve generallerden oluşan toplam 77 muvazzaf asker de yer alıyor. 83 klasör dün Adalet Bakanlığı’na ait bir minibüs ile davanın görüleceği Silivri'ye gönderildi.

Heyet Başkanı: Ömer Diken

Silivri ilçe ve cezaevi tabur komutanları da mahkeme heyetiyle görüşerek alınması gereken tedbirleri masaya yatırdı. Balyoz iddianamesinde 196 tutuksuz sanık hakkında 15 ile 20'şer yıl arasında hapis cezası isteniyor. Sanıklar, ''Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs''le suçlanıyor. Mahkeme heyeti, Başkan Ömer Diken, üye hakimler Davut Bedir, Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak'tan oluşacak. İddia makamını Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş temsil edecek. Başkan olarak önceki gün atanan Diken'in, 6,5 yıl Yargıtay'da organize suç örgütleri üzerine görev yaptığı bildirildi.

Askeri bir müdahale için ülkeyi kaos ve kargaşa ortamına çekilmesinin tasarlandığı, bu amaçla ‘Oraj’, ‘Suga’, ‘Çarşaf’ ve ‘Sakal’ eylem planlarının hazırlandığı iddia ediliyor. Bu çerçevede Fatih ve Beyazıt camiinin bombalanması ile Türk jetinin düşürülmesi öngörülüyor. Nihai amacın devletin kontrolünü ele geçirmek olduğu belirtiliyor. 5-7 Mart 2003 tarihlerinde 1. Ordu Komutanlığı’nda 162 kişinin katılımı ile gerçekleşen seminerin, ‘Balyoz Harekat Planı’nda öngörülen ve bir nevi darbenin tatbikatı olan seminer olduğu anlatılıyor.

Mahkemenin tensip incelemesinde 102 sanık hakkında çıkardığı 'yakalama emri' uyarınca Afyonkarahisar'da gözaltına alınan Kurmay Albay Ahmet Şentürk'ün yüzüne karşı kararın okunması amacıyla bir celse yapıldığı için bugünkü duruşma, tutanağa 2. celse olarak yansıyacak.

MUVAZZAF GENERALLER BİLE VAR

Darbe planı içerisinde yer alan muvazzaflarlardan bazıları şöyle: Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu,  Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar, Korgeneraller Yurdaer Olcan ve Korkut Özarslan, Tümgeneraller Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Ali Semih Çetin, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu,  Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Albay Dursun Çiçek.

KUVVET KOMUTANLARI DA SANIK

Yargılanacak emekli askerler arasında kuvvet komutanları da bulunuyor.  Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek sanıklar arasında. Ayrıca eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık,eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri mahkemede hesap verecek. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler