YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kanımızı donduruyor'
Devlet Bakanı Bülent Arınç, Yargıtay üyelerinin kendi aralarındaki telefon konuşmalarını kan donduracak konuşmalar olarak nitelendirdi.
'Kanımızı donduruyor'
03 Eylül 2010 / 23:44 Güncelleme: 03 Eylül 2010 / 23:51

-DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI ARINÇ:

-''ŞER İŞİN KARŞISINDA BİZ HAYIR TARAFINDAYIZ,

AMA EVETİN KARŞILIĞINDA HAYIRIN TARAFINDA DEĞİLİZ.

KİMSE KİMSENİN KAFASINI KARIŞTIRMASIN''

-''PEK ÇOK DİNLEDİĞİMİZ VE GÖRDÜĞÜMÜZ HABERLERDE

MAALESEF YARGITAY ÜYELERİ HEPİMİZİN KANINI DONDURACAK,

TÜYLERİMİZİ DİKEN DİKEN EDECEK ŞEYLER KONUŞUYORLAR''

-''YARGI KENDİ İÇERİSİNDE BİR KAST SİSTEMİ GİBİ ÇALIŞIYOR''

-''KANUN DIŞI OLUŞUMLARLA MÜCADELE EDİYORUZ. HER GÜN BİR

PLANLARI ORTAYA ÇIKIYOR, ONLARCASI YARGILANIYOR.

ONLARCASI DA YARGILANMAK İÇİN SIRA BEKLİYOR''


(FOTOĞRAFLI - GÖRÜNTÜLÜ)

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, evet ve hayır kelimeleri üzerinde kafa karışıklığı içinde olmadıklarını belirterek, ''Şer işin karşısında biz hayır tarafındayız, ama evetin karşılığında hayırın tarafında değiliz. Kimse kimsenin kafasını karıştırmasın'' dedi.

Manisa'nın Salihli ilçesinde AK Parti ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen iftarda konuşan Arınç, 12 Eylüldeki referandumda halkın niçin evet demesi gerektiğini anlatmak için yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi.

AK Parti olarak bu oylamayı çok önemsediklerini, değişiklik paketine büyük emek harcadıklarını, Anayasa Mahkemesinin de kararıyla sandığın halkın önüne geldiğini ifade eden Arınç, bu pakete bazı muhalefet partisi liderlerinin ''halk bunu bilmiyor'' deyip, basit olarak sadece hayır denmesini istediğini belirtti.

Arınç, ''Hayır denmezse kıyamet kopacak, ülke batacak, millet mahvolacak, bölüneceğiz, parçalanacağız... Rüya görüyorlar, yalan konuşuyorlar ve maalesef ülkede bir karamsarlık, felaket tellallığı içindeler'' dedi.

Anayasa değişikliği paketindeki maddelerin incelenmesi, faydalı ve doğruysa oyun ''Evet'', zararlı ve yanlış ise ''Hayır'' oyu kullanılması gerektiğini dile getiren Arınç, bugüne kadar pek çok kez sandıkta doğru kararlar veren halkın, bu seçimde de en doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.

Bundan endişe duyulmaması gerektiğini belirten Arınç, şöyle konuştu:

''Hayır çıkar 'öldük bittik mahvolduk', evet çıkar 'yaşadık kurtulduk'... Bu noktada değiliz. Nihayet yaptığımız iş bir anayasa değişikliğidir. Anayasa kul yapısıdır, Allah yapısı değil. Birkaç maddesinin dışında da her maddesi değiştirilebilir. Bugüne kadar 16 defa değişmiş anayasada bizim yaptığımız 17. değişiklik. Bundan korkacak, bunu abartacak, bunu tehlike olarak gösterecek hiçbir şey yok. Ama bu dönemde bu yapılınca maalesef bir kısım insanlar, siyasi partiler ortalığa bir karamsarlık, bir felaket senaryosu yaymaya çalışıyorlar.''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, tek partili dönemdeki meclisin yaptığı anayasaların ardından 1960 ve 1980 darbeleriyle oluşan anayasaların ''millete kabul ettirildiğini'', Türkiye'nin artık AB yolunda ilerleyen çağdaş bir ülke olarak ''sivil, demokrat bir anayasaya'' ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Mevcut paketin bir gecede hazırlanmadığını belirten Arınç, uzun bir yolculuktan sonra bunun halkın önüne geldiğine dikkati çekti.

''Üzerinde bunca tartışılan bir anayasa değişikliğine nasıl korkuyla bakılır, nasıl tehlike olarak görülebilir anlamıyorum'' diyen Arınç, Anayasa Mahkemesinin de ''Uygundur'' dediği bir pakete karşı çıkmanın hiçbir haklı savunusu olamayacağını, bunun arkasında AK Partiye kötülük yapmanın yattığını savundu.


-''KIYAMET KOPMAYACAK''-


Arınç, ''Buna evet dersek 26 madde değişecek, belki daha sonraları daha çok maddesi de değişecek, ama hayır dersek mevcut durum devam edecek, anayasa değişmemiş olacak, kıyamet kopmayacak. Yani evet veya hayırın sonunda kıyamet yok, ama evet olursa bizim inancımıza göre Türkiye daha ileri demokrasiye kavuşacak, darbelerden darbecilik mantığından uzaklaşacak'' diye konuştu.

Değişiklikler arasında yer alan Anayasa Mahkemesi üye sayısının artırılmasıyla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini vatandaşın ayağına getirmiş olacaklarını belirten Arınç, HSYK'de de ''Kendi içinde al gülüm ver gülüm anlayışını sona erdirecek düzenlemeler getirdiklerini'' söyledi.

Bakan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugünlerde gazetelerde çokça yazılan bir haber var. Yargıtay üyelerinden birisi birkaç tanesiyle konuşuyor, hesap kitap yapıyorlar. 'Bu referandumda hayır çıkması için Öcalan'ı kullanmamız lazım' diyorlar, ancak onlar da hayır verirse buradan hayır çıkar diyorlar. Bir başkası tasdik ediyor. Öcalan'la, Öcalan'ın avukatlarıyla veya BDP ile görüşecek Yargıtay üyelerini kendi içlerinde görevlendiriyorlar. Bu ayıp değil midir, yanlış değil midir? Sonra bu ilk de değildir.

Pek çok telefon dinleme kayıtlarında, pek çok dinlediğimiz ve gördüğümüz haberlerde maalesef Yargıtay üyeleri hepimizin kanını donduracak, tüylerimizi diken diken edecek şeyler konuşuyorlar. Yargı kendi içerisinde bir kast sistemi gibi çalışıyor. Üyeler kendi kafalarına göre seçiliyor. Maalesef bazı standartlara tabi olmayanlar yaşama şansı bulamıyorlar. Böyle bir kapalı devreden HSYK'yi daha geniş tabanlı ve demokratik bir yapıya kavuşturmak çok daha doğrudur. Yaptığımız iş de budur.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler