YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandoğlu hakkında suç duyurusu
Kandoğlu hakkında suç duyurusu
08 Nisan 2010 10:37
Haşim Kılıç Sabih Kanadoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu....

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu hakkında, Van'da yaptığı konuşma nedeniyle ''kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret'' suçundan cezalandırılması istemiyle suç duyurusunda bulundu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kılıç'ın avukatı Ali Özkaya tarafından, Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Kanadoğlu'nun, 29 Martta, Atatürkçü Düşünce Derneğinin Van Şubesince, Van Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Türkiye'de Hukuk Devleti, Bugünü ve Yarını'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldığı hatırlatıldı.

Dilekçede, Sabih Kanadoğlu'nun, Anayasa değişikliği teklifi hakkındaki bir kısım görüşlerini beyan ettikten sonra teklifle getirilmek istenen yeni Anayasa Mahkemesinin yapısını eleştirdiği ve akabinde konuyu Haşim Kılıç'a getirerek, ''Şimdiki Anayasa Mahkemesinde bir tek hukukçu olmayan üye var. O da başkan. Yeni değişiklikle şartlar oluşursa 13 hukukçu olmayan kişi mahkemeye üye olabilir. Biz bir 'keçi' ile baş edemiyorduk. Şimdi 13 hukukçu olmayan üye ile karşı karşıya kalacağız'' ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, ''Eski bir yüksek mahkeme üyesinin, 'Hukuk Devleti' konulu bir konuşma sırasında, hukuk devleti için en kutsal varlık olan 'bireyin' ve özellikle bir Yüksek Mahkeme Başkanı'nın onur, şeref ve saygınlığına saldırması, onu bir hayvana benzetmesi, TCK kapsamında açıkça suç oluşturduğu kadar geçmişte bulunduğu makamların yüksekliği ile de bağdaşmayan bir davranıştır'' denildi.

Dilekçede, Kanadoğlu'nun, TCK'nın 125/3. maddesinin (a) bendi ve 4. maddesi uyarınca ''kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret'' suçundan cezalandırılması talep edildi.

A.A.

BU EMEKLİNİN YETKİSİ NE? KİMİN AVUKATI ?
 // VATANDAŞ
Bu birilerinin adamımı yoksa birilerinin emekli sözcüsü mü ? Devlet buna dokunulmazlık yetkisimi vermiş ? Bunun söylediklerine niçin kimse yanlış diyemiyor ? Bu bir kurumun avukatımı bu mu çok biliyor yoksa diğerleri bunun kadar bilemiyormu ? Yoksa bu çağdaş değilmi ki çağdaş reformlara karşı çıkıyor.Bunlar emekli olunca görevlerine devammı ediyorlar ? Yoksa Sn.Demirelle kan bağımı var ? Kime güveniyorda hayvan diye biliyor bu ne cesaret? Bir bilen mi ?...
08 Nisan 2010 12:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler