YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kandil'e metro döşenir'e cevap
'Kandil'e metro döşenir'e cevap
04 Mayıs 2012 13:50
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ''Bizim tutuklu milletvekilleriyle ilgili teklifimizi sakat buluyorsa AK Parti sağlam bir teklifle gelsin'' dedi.

Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorununda çözümsüzlük politikasının bedelini gençlerin ödediğini belirtti.

''Bu ülkenin dağlarında her gün gençler ölüyorsa bunun sorumlusu hükümettir'' görüşünü savunan Kaplan, hükümetin ''tecrit uyguladığını, gerilimi tırmandırdığını'' öne sürdü.

Bu yaklaşımın ülkeye kaybettirdiğini söyleyen Kaplan, iktidarın ''fiilen olağanüstü hal uygulaması yaptığını'' savundu.

Tutuklu milletvekilleriyle ilgili AK Parti'nin kendi teklifiyle gelmesini isteyen Kaplan, şunları söyledi:

''Bu kadar ipe un serilmez. Meclis Başkanı üç partiyi davet etmiştir ve uzlaşmaya varılmıştır. Madem AK Parti bizim teklifimizi sakat buluyor, sağlam bir teklifle gelsin. Yok 'Kandil'e metro döşüyorlar...' Melih Gökçek bile yarım asırdır belediye başkanı, Eymür Gölü'ne kadar metro döşeyemedi. Biz mi buradan Kandil'e metro döşeyeceğiz  Bu konuda da AK Parti'yi samimiyete ve tartışmaları bir an önce sonlandırmaya çağırıyorum.''

Enflasyonun iki haneli rakamlar ulaştığını belirten Kaplan, ''Başbakan S&P'nin not değişikliğine 'yemezler' dedi. Yarın Başbakan kendi emri altındaki TÜİK'in enflasyon rakamlarına da 'yemezler' mi diyecek '' diye sordu.

Üçüncü yargı paketinin alt komisyonda görüşmeye başlandığını ifade eden Kaplan, hükümet tasarısının beklentileri karşılamadığını savundu. Kaplan, muhalefet partilerinin bu konulara paralel tekliflerinin dikkate alınmadığını öne sürdü.

Kaplan, bir soru üzerine, ''Genelkurmay Başkanlığı'nın sivil otoritenin emri altında olması gerekir. Bir açıklama yapılacaksa bizzat Bakan'ın yapması lazım. Sonuna kadar askeri vesayetin kaldırılmasından yanayız. Genelkurmay Başkanı'nın Başbakan ile görüşmeye devam etmesi hali sürdükçe ve Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmadıkça bu vesayet devam ediyor demektir'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler