YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil'e girmek 3 şarta bağlı
Genelkurmay Başkanı Başkanı Orgneral Necdet Özel, Uludere olayında ölenler arasında PKK'lıların da olduğunu öne sürdü. Özel Kandil'e girmek için de 3 şartı olduğunu anlattı... İşte Özel'in açıklamaları!
Kandil'e girmek 3 şarta bağlı
21 Haziran 2012 / 10:12 Güncelleme: 21 Haziran 2012 / 10:13

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve arkadaşlarını kabulde önemli açıklamalar yaptı.

 

 

 

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Uludere olayında ölenler arasında PKK'lılar da olduğunu öne sürdü. Özel, Kandil'e girmenin 3 şartı olduğunu anlattı.

 

 

Destici ve arkadaşları Dağlıca saldırısından bir gün önce Genelkurmay Karargahı’nda Orgeneral Özel’le görüştü.  BBP'liler sohbette konuşulanları gazetecilere aktardı. Radikal gazetesi de Özel'in açıklamalarını derledi.

 

 

Gazetenin haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), PKK’nın üssü olan Kandil’i yok edebilecek güce sahip olduğunu anlattı. BBP kanadının aktardığı bilgilere göre Özel Paşa şunları söyledi:

 

 

KANDİL İÇİN ÜÇ ŞART

 

 

Görüşmede BBP lideri Destici, “Kandil’e niye girmiyoruz?” diye sordu. Orgeneral Özel, Silahlı Kuvvetlerin Kandil’i etkisiz hale getirecek güce sahip olduğunu ancak, oraya gidişin belli şartları olduğunu anlattı. Kandil’e saldırının bir devlet kararı gerektirdiğini, ABD’nin buna rıza göstermesinin de şart olduğunu hatırlatan Özel “Ağır kayıplar da olabilir. Kamuoyu da buna hazırlıklı olmalı” diye konuştu.

 

 

ULUDERE'DE SİLAHLAR YOK EDİLDİ

 

 

Uludere’deki olaylarda 34 yurttaş F/16’lar tarafından bombalanarak öldürülmüştü. Özel, kafilenin içinde silahlı teröristler olduğunu, askerin olay yerine ulaştığı sırada silahların yok edildiğini söyledi ve ekledi: “Yakında bütün gerçekler ortaya çıkacak.”

 

 

ASKER DE MİT ZIRHI İSTİYOR

 

Genelkurmay Başkanı Özel yetkili savcıların ifadeye çağırmasının ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın sorgulanmasını Başbakan iznine bağlayan yasa çıkmıştı. Necdet Özel, terörle mücadele eden askerler için de ‘koruma kalkanı’ mesajını verdi. Özel’in görüşmede, “Terörle mücadele eden askerin elini güçlendirecek hukuki düzenlemeler gerekiyor” dediği öğrenildi

 

 

GENELKURMAY MSB'YE BAĞLANMASIN

 

 

Göreve geldikten sonra bir dizi demokratik adım atan Necdet Özel, Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasına soğuk baktı. Aksi taktirde ordunun içine siyasetin gireceğini, kamplaşmalar olacağını öne süren Özel, 27 Mayıs ihtilalini örnek verdi ve ekledi: “Genelkurmay, 1949-1960 arası Milli Savunma Bakanlığı’na bağlıydı. 27 Mayıs’a kadar olan dönem iyi incelenmeli.”

 

 

ÖZEL'DEN ÖNCE YAZICIOĞLU HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMAMIŞ

 

 

Genelkurmay Başkanı Özel, Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldüğü kazaya ilişkin de önemli açıklamalar yaptı. Özel, “Bizden 39 belge istendi, hepsine cevap verdik, mahkemelerin bütün taleplerine olumlu baktık” dedikten sonra, kendisinden önce Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasına ilişkin hiçbir iç soruşturma yapılmadığını ifade etti. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler