YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil'e bomba yağdırdılar
Son dönemlerde artan terör olaylarına karşı alınan önlemler kapsamında Diyarbakır'dan kalkan F-16 uçakları Kandil Dağı'da ve Hakurk Bölgesi'ne bomba yağdırdı..
Kandil'e bomba yağdırdılar
11 Temmuz 2010 / 09:34 Güncelleme: 11 Temmuz 2010 / 09:39

Ankara'nın artan terör olaylarına karşı başlattığı "topyekun önlemler" kapsamında Kandil Dağı'na ikinci kez gece harekatı düzenlendi.

Diyarbakır Hava Üssü'nden önceki gece kalkan F-16 uçakları Kandil Dağı ve Hakurk Bölgesi'ne bomba yağdırdı. TSK, son 10 yılın en kapsamlı sınır ötesi harekatını 1-2 Temmuz gecesi gerçekleştirmişti. Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'na önceki gece ikinci kez 'gece harekatı' düzenlendi. Harekatın bir önceki gibiİsrailyapımı İnsansız Hava Aracı (İHA) Heron'lardan elde edilen görüntüler doğrultusunda icra edildiği öğrenildi. Heron'lar gündüz PKK kampları üzerinde uçuş yaptı. Gece ise hava harekâtı başladı. 02:20 sıralarında ilk olarak 4 adet F-16 savaş uçağı kalktı. Aradan 10 dakika geçtikten sonra bu kez 2 uçak kalkarken, yaklaşık yarım saat sonra ise 4 uçak daha havalandı. Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinden sınırı geçen 10 adet F-16 savaş uçağı kampları bombaladı. Öte yandanGenelkurmayBaşkanlığı ise son bir haftada 16 teröristin öldürüldüğünü, 23 teröristin sağ yakalandığını ve 7 teröristin teslim olduğunu açıkladı.

SİVİL ÖNLEMLER ALINIYOR

Sivil kanatta da terörün bitirilmesi için önlemler alınmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay CumhurbaşkanıAbdullah Gülbaşkanlığındaki zirveden ABD ve Irak'ın PKK'yla mücadelede somut adımlar atması için harekete geçilmesi kararı çıkmıştı. Bu doğrultuda Türkiye, "Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Rıza Altun gibi isimlerin yakalanması için gerekirse ortak operasyon yapalım" diye önerdi.Ankaradelilli suç dosyaları sunarak örgüt üzerindeki lojistik baskının artırılması talebini de iletti. Bu kapsamda ABD ve K. Irak bölgesel yönetiminden tek tek veya ayrı askeri harekat yapmaları ve bölgesel operasyona çevrilebilecek istihbarat alışverişinde bulunulması da isteniyor. Ayrıca uyuşturucu parasının kontrolünü elinde tutan örgüt isimleri de Avrupa istihbarat birimleri ile paylaşıldı.
Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler