YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil'dekiler çil yavrusu gibi dağıldı
Kandil'dekiler çil yavrusu gibi dağıldı
Kandil'dekiler çil yavrusu gibi dağıldı
10 Mayıs 2008 / 07:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Bahoz Erdal Haftanin'e, Karayılan Gara Dağı'na kaçtı. İran'a geçen ve çatışmaya giren Cemil Bayık'ın akıbeti ise meçhul.


Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın önceki gün 'sürprizimiz var' diyerek duyurduğu gelişme dün internet sitesine konulan 'geceyarısı açıklaması' ile netlik kazandı. TSK'nın açıklamasında Kandil Dağı'na 1-2 Mayıs'ta yapılan hava operasyonu sonucu PKK elebaşılarının çil yavrusu dağıldığı, Bahoz Erdal'ın Haftanin'e, adı verilmeyen bir üst düzey yöneticinin Gara Dağı'na kaçtığı, İran'a geçen Cemil Bayık'ın ise akıbetinin belli olmadığı bildirildi. Açıklama şöyle:


“1. TSK terörle mücadele konusundaki faaliyetlerini yurt içinde ve yurt dışında büyük bir kararlılıkla sürdürmektedir. Bu kapsamda, son günlerde meydana gelen gelişmeler müteakip maddelerde açıklanmıştır.


2. 1-2 Mayıs'ta icra edilen hava harekatında, terör örgütünün büyük bir darbe yediği istihbarat kaynaklarından kesin olarak doğrulanmış ve harekatın sonuçları kamuoyuna yansıtılmıştır.


3. Kandil Dağı bölgesinde bulunan ve sayıları 200'e yaklaşan teröristin, hava harekatından sonra büyük çoğunlukla silahlarını bıraktıkları ve Irak kuzeyi yerel yönetiminin teşkil ettiği kontrol noktalarından geçerek, bölgedeki yerleşim merkezlerine dağıldıkları saptanmıştır. Bu gelişme, örgütün büyük bir panik havası ve moral çöküntüsü içinde olduğunu açıkça göstermektedir.


CEMİL BAYIK'IN AKIBETİ BELLİ DEĞİL


4. Ayrıca, terörist örgütün silahlı unsurlarını yönetmeye çalışan Bahoz kod adlı teröristin, yıllardır yuvalandığı Zap bölgesini terk ederek daha emniyetli olduğunu zannettiği Sinad-Haftanin bölgesine kaçtığı tespit edilmiştir.


5. Başka bir sözde yöneticinin operasyon bölgesi dışında yer alan Gara Dağı bölgesine kaçtığı belirlenmiştir.


6. Ayrıca, örgütün sözde lider kadrosundan Cemil Bayık isimli terörist, beraberindeki kalabalık bir grup ile komşu bir ülkeye kaçmıştır. O ülkenin güvenlik güçleri ile girişilen çatışmalarda, sözde korumalarının büyük bir bölümü etkisiz hale getirilmiş olup, kendisinin akıbeti ise bilinmemektedir.


7. Bir çok masum vatan evladını kandırarak terör örgütüne katan sözde liderlerin, şimdi kendi canlarının derdine düştükleri açıkça görülmektedir. Daha önce ifade edildiği gibi, terör örgütünün sözde liderlerinin gördükleri tatlı rüyanın kabusa dönüşme süreci başlamıştır.


8. Bu panik havasını değiştirmek isteyen terör örgütü, 09 Mayıs gecesi Hakkari bölgesinde bir karakola saldırı girişiminde bulunmuştur. Bölgede konuşlu birlikler tarafından saldırıya derhal karşılık verilmiş ve bölgeye Hava Kuvvetlerine ait unsurlar sevk edilmiştir. Uçaklarımız saat 22:25 itibarıyla hedeflerine ulaşmışlar ve terör örgütüne gereken darbeyi vurmaya başlamışlardır.


9. Yapılan bu saldırı girişimi sonucu 2 güvenlik görevlisi şehit olmuş; 19 terör örgütü mensubu silahları ile birlikte etkisiz hale getirilmiştir.


10. Türk Silahlı Kuvvetleri terörle mücadele kapsamındaki faaliyetlerine kararlılıkla devam edecektir.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler