YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil'de derin PKK soruşturması
Kandil'de derin PKK soruşturması
25 Eylül 2010 07:39
9 vatandaşın ölümü ile sonuçlanan olayın terör örgütü PKK'da tartışmaya yol açtığı ileri sürüldü.

Hakkari'nin Geçitli Köyü yakınlarında bir minibüsün geçişi sırasında yola döşenen mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 9 vatandaşın ölümü ile sonuçlanan olayın terör örgütü PKK'da tartışmaya yol açtığı ileri sürüldü. Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, örgüt içerisinde birtakım ülkelere hizmet eden ve ''köylü intikamcılığı'' ile hareket eden karanlık güçlerin bulunduğuna işaret etmişti.

Eylemsizlik ve demokratikleşme sürecini sabote etmek amacıyla bu eylemin gerçekleştirilmiş olabileceğini belirterek 'Şoke oldum' demişti. Bu açıklamanın ardından Kandil'in hareketlendiği kaydediliyor.

HÜSEYİN SORGULANDI

Örgütün elebaşlarından Murat Karayıla-n'ın talimatıyla Hakkari'deki kanlı eylemle ilgili örgüt içerisinde soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda olayın faili olarak gösterilen Suriye uyruklu ''Bahoz Erdal'' kod adlı terörist Fehman Hüseyin'in sorgulandığı ortaya çıktı.

İnfaz edilme korkusu yaşayan Hüseyin'in, Öcalan'a bağlılığını ifade ettiği ve örgütün eylemsizlik kararının sorgulanmasına neden olabilecek eylemlerden uzak kaldığını öne sürdüğü kaydedildi. Hakkari eylemini gerçekleştirdiği iddia edilen grubun başındaki Bedirhan Abo'nun da Kandil'e çağrıldığı, ancak "infaz'' edilme endişesiyle buraya gitmediği öne sürüldü. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler