YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil ve HDP'nin danışıklı dövüşü ortaya çıktı
Diyarbakır'da 8 Ağustos'ta yapılan DTK toplantısı sonrası yapılan sözde barış çağrısında, Kandil'in talepleri yansıtıldı. Toplantıda yaşananlarsa, HDP'nin Kandil'e nasıl biat ettiğini ortaya koydu.
Kandil ve HDP'nin danışıklı dövüşü ortaya çıktı
28 Ağustos 2015 / 08:30 Güncelleme: 28 Ağustos 2015 / 08:48

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın son günlerde yaptığı, ancak Kandil'den sert yanıt alan barış çağrılarının danışıklı dövüş olduğu ortaya çıktı. 8 Ağustos'ta Diyarbakır'da düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi'nde yaşananlar, HDP'nin tüm politikalarını Kandil'in belirlediğini bir kez daha ortaya koydu.

Öyle ki, çatışma ortamının siyasi kanada zarar verdiği söylenirken, yapılan barış çağrılarının PKK terör örgütü yönetiminin bilgisi dahilinde olduğu vurgulandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada sözde barış çağrısı yapılırken, Kandil'in talepleri metne yansıtıldı.

DTK toplantısının basına kapalı gerçekleşen konuşmalarla iligili ulaşılan ayrıntılar tüm olanları gözler önüne serdi.

Basına kapalı bölümde ilk olarak PKK terör örgütünün son yaşananlara ilişkin görüşleri ele alındı. Kandil'den gelen mesajlarda ve Kandil'in temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda HDP'nin politikalarından şikâyetçi olundu.

HDP'yi yetersiz bulduklarını, 80 vekilin başarı olmadığını, Brüksel başta olmak üzere Avrupa'da yürütülen politikaların sonuçsuz kaldığı dile getirildi. Daha yoğun çalışma yapılması söylendi.

PKK çatışmaları sürdürürken HDP'nin eşzamanlı olarak "çatışmasızlık" çağrısı yapması, İzleme Heyeti için hükümete baskı kurulması, bu heyette uluslararası temsilcilerin de yer alması talebinin dile getirilmesi istendi.

Kandil'in mesajlarından sonra, siyasi kanat adına Hatip Dicle söz aldı. HDP'nin kendi rolünü oynaması gerektiğini söyleyen Dicle'nin, "Sizden habersiz barış çağrısı yapmıyoruz. Selahattin Demirtaş'ın ve partililerin çağrıları da sizin bilginiz dahilinde" dediği öğrenildi.

'Alevi-sol kesimi rahatsız'

Toplantıda, artan şiddetten dolayı batıda HDP'nin oylarının riske girebileceği vurgulandı. Özellikle HDP içindeki sol ve Alevi kesimin kopması endişesi vurgulandı. Çatışmaların devam etmesi durumunda daha sorunlu bir durumla karşılabiliceği, bunun yaşanmaması için seçimlere kadar çatışmasızlık ortamının oluşması, bunun da HDP eli ile sağlandığı görüntüsü verilmesi gerektiği toplantıda dile getirildi. "PKK istediği zaman eylem yapabilme imkânı olduğunu gösterdi. Sözde ateşkes ile seçimlere çatışmasız girmeliyiz" denildi.

Kandil'in yaklaşımları, toplantı sonrası yapılan açıklamayı da etkiledi. Öyle ki, Kandil'in son dönemde izlediği politika da o gün yapılan açıklamaya yansımıştı. Çatışmaların neden başladığı üzerinde hiç durulmamış, Kandil'in en büyük rahatsızlığı olan terörle mücadelede askerin elini güçlendiren modern karakollar eylemlere neden olarak gösterilmişti. Kandil'in etkisi ile yapılan açıklamada Kandil'e yönelik hiçbir eleştiri yer almamıştı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler