YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kandil sürece ciddi bakıyor"
"Kandil sürece ciddi bakıyor"
13 Mart 2013 13:37
Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, kaçırılan kamu görevlilerinin serbest bırakılması ile ilgili olarak açıklamada bulundu.

Milletvekili Türk yaptığı açıklamada, serbest bırakılan kamu görevlilerinin ailelerinin uzun süreden bu yana sıkça kendilerini telefonla arayarak, zaman zaman da ziyaret ederek serbest bırakılmaları konusunda yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

Kendilerinin de kamu görevlilerinin serbest bırakılması için yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Türk, şöyle devam etti:

''Sayın Öcalan'ın İmralı'dan mesaj vermiş olması askerlerin bırakılması konusundaki gelişmeleri hızlandırdı. Bir heyet orada bu askerleri alıp alilerine teslim edecek. Her şeyden önce Sayın Öcalan'ın, PKK'nın, Kandil'in sürece ne kadar ciddi yaklaştığının ifadesidir. Burada ciddi bir yaklaşım olmasaydı, askerlerin bırakılması gündeme gelmezdi. Kürt tarafı onurlu bir barışın sağlanması konusunda ciddi bir refleksi gösterdiğinin ifadesidir. Hükümetin de ciddiyetle meseleye yaklaşması gerekiyor. Askerlerin ailelerine kavuşmuş olması beni çok mutlu eder, hepimizi çok mutlu eder. Tüm arkadaşlarımız görüşmeler olmadan önce de askerlerin serbest bırakılması konusunda zaman zaman duygu ve düşüncelerini ifade etmişlerdi. Biz, bir insanın ailesine kavuşmasının ne olduğunu, ne anlama geldiğini çok iyi bilen insanlarız. Biz bundan sadece mutluluk duyarız. Konuyu insani yönüyle ele alıyoruz.

Biz, barışın kalıcı ve gelişmesi için karşılıklı adımların atılması gerektiğini söyledik. Biz, bunu söylediğimiz zaman birilileri hemen pazarlık olarak değerlendiriyor. Oysaki barış olacaksa, yeniden kucaklaşmayı sağlayacaksak, karşılıklı olarak toplumu rahatlatacak adımların atılması gerekir.''

İmralı'ya gidecek heyet
    
Milletvekili Türk, İmralı'ya gidecek üçüncü heyetle ilgili, ''İmralı'ya ne zaman gidileceği, kimin gideceği konusunda net bir bilgiye sahip olmadığımız için bir şey söylemek doğru olmaz'' dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler