YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil, kaçak PKK'lıları yolda bıraktı
Bingöl M Tipi Cezaevi’nden firar eden 18 PKK’lı bölgeye gönderilen İHA’'lar tarafından hapishaneden 25 km uzaklıktaki Kara Cehennem Ormanları’nda tespit edildi. Özel Harekat 17 firariyi hiçbir mukavemet olmadan bulundukları yerden aldı. Bir kişi aranıyor.
Kandil, kaçak PKK'lıları yolda bıraktı
27 Eylül 2013 / 07:40 Güncelleme: 27 Eylül 2013 / 08:21

 Bingöl kapalı M Tipi Cezaevi’nden önceki gün firar eden 18 tutuklu Kara Cehennem Ormanları Bölgesi - Mergi Mir Dağları’nda kıskıvrak yakalandı.

Teröristleri Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in talimatıyla gönderilen iki insansız Hava Aracı tespit etti. Telsiz trafiğinde ise PKK’'nın bölge sorumlusu Reber'’in “geri dönsünler” talimatı dinlemeye takıldı. Ortada kalan örgüt mensupları kıskıvrak yakalandı. İhmalle gündeme gelen cezaevi yönetimi ise görevden alındı.

Orgenaral Özel talimat verdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in talimatıyla olay yerine gönderilen 2 İnsansız Hava Aracı (İHA) firarileri an be an takip etti. Firariler 25 km uzaklıktaki Ortaçanak Köyü kırsalındaki Karacehennem Ormanları’nda yakalandı. Firarilerin cezaevinden çıktıktan sonra araçla 12 km kadar ilerledikleri daha sonra PKK’nın bölge sorumlusu Reber’le irtibata geçtikleri belirlendi. Ancak firarilere örgüt olumsuz yanıt verdi.

GES dinlemelerine takıldı

Firar olayının gerçekleşmesinin ardından istihbarat birimleri hemen devreye girdi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Jandarma İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Genelkurmay’dan MİT’e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı aracılığıyla bölgede bulunan üst düzey PKK’lıların telefon ve telsiz görüşmeleri mercek altına alındı. Bu kapsamda bölge sorumluları arasında yer alan Reber kod Mehmet Şah Yıldeniz ile PKK’lılara yardım edecek bir teröristin görüşmesi deşifre edildi.

12 km araçla ilerlediler

Telsiz görüşmesinde Reber kod’un PKK'’lıya, “Almayın, geri dönsünler’ şeklindeki talimatına takibe takıldı. Yaklaşık 12 km araçla ilerledikten sonra PKK’'dan aldıkları olumsuz yanıtla ortada kalan teröristlerin bir süre daha kırsalda ilerledikleri belirlendi.

Yerlerini İHA'’lar tespit etti

Olayın operasyon aşamasında ise Genelkurmay devreye girdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel olaydan sonra bizzat talimat vererek bölgeye 2 insansız hava aracının intikal etmesini sağladı.

Olay yerine gönderilen İHA'’lar kısa bir süre sonra firarilerin görüntülerine ulaştı. Herhangi bir çatışma ihtimaline karşı operasyon için firarilerin yerleşim merkezlerini terk etmesi beklendi. Ardından kaçaklara yardım gelip gelmediğine ilişkin İHA’lar 20 km çapında tarama yaptı. Operasyon kararı alınmasının ardından Jandarma Özel Harekat ve Emniyet Özel Harekat TİM’leri bölgeye intikal etti.

Adliyeye sevkedildiler

Jandarma ve Polis Özel Harekat bir süre bekledikten sonra dün sabah saat 9.30 sularında firarilerin etrafını sardı. Yapılan “teslim ol” çağrısına olumlu yanıt alınınca da 17 kişi hiçbir mukavemet olmaksızın bulundukları yerden alındı. Firariler sorguları yapılmak üzere Adliye'ye sevk edildi.

Son firari her yerde aranıyor

Son firari sanık örgütün Erzurum bölge sorumlusu olduğu iddia edilen Ekrem Taş’a bölgede yapılan aramalara rağmen ulaşılamadı. Taş’ın yakalanması için operasyonların aralıksız sürdürüldüğü açıklandı.

Yakalanan şahısların isimleri şöyle: “Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Hüseyin Barsak, İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya.”

4 müdür görevden alındı

Adalet Bakanlığı, cezaevi yöneticilerinin durumuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda 25 Eylül 2013 tarihinde gerçekleşen firar olayına ilişkin başlatılan adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Soruşturmanın selameti açısından; Birinci Müdür, üç İkinci Müdür ve bir Başmemur, Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumundaki görevinden alınmışlardır” denildi.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, cezaevinin dış güvenliğini sağlayan jandarmanın ihmalinin olup olmadığı konusundaki idari soruşturma, son firari de yakalandıktan sonra başlayacak. Adalet Bakanlığı ise kendi iç soruşturmasına başladı.

Firar karar davasını erteletti

Öte yandan Diyarbakır’da Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu’na ait servis otobüsüne yönelik düzenlenen ve 4 polis memuru ile 1 teknisyen yardımcısının şehit edildiği, saldırıyla ilgili tutuklu 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, aralarında Bingöl M Tipi Cezaevi’nden dün firar ettikten sonra yakalanan Ramazan Benice ile Ali Nergiz’in de bulunduğu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen duruşma, tutuklu sanıklar Halis Yıldeniz, Murat Yıldeniz, Neytullah Bayram, tutuklu ve dün Bingöl M Tipi Cezaevi’nde firar eden Ramazan Benice ile Ali Nergiz, hazır edilemediği gerekçesiyle ertelendi.

Ayakkabıları koklattılar

Tünel çıkışında firarilerden birinin düşürdüğü ayakkabı da 24 saatlik kovalamaca da güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısı oldu. Ayakkabının koklatıldığı özel eğitimli Alman Kurtları Jandarma Özel Harekat timlerinin bölgede yaptığı arama tarama çalışmaları esnasında firarilerin izinin sürülmesine yardımcı oldu.

 

STAR

Garip
 // Kadir Bozbey
Bence burda bişeyler kurgulanmış, pkk'da oyunu anlamış tuzağa düşmemiş gibi görünüyor, bu adamlar kaçtıklarını sanıyorlar ama hapishaneden çıktıkları andan itibaren istihbarat tarafından izleniyorlardı, pkk oyunu anlayınca geri yakalandılar. Oyun ne olduğunu bende çok merak ediyorum... Tabi bunlar benim şahsi düşüncem...
27 Eylül 2013 Cuma 16:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler