YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanaltürk'ün radikal satışı herkesi şaşırttı
Kanaltürk'ün radikal satışı herkesi şaşırttı
Kanaltürk'ün radikal satışı herkesi şaşırttı
13 Mayıs 2008 / 10:06 Güncelleme: 13 Mayıs 2008 / 00:00

AK Parti karşıtı 'www.bizkackisiyiz.com' gibi ulusalcı kampanyalarla tanınan Tuncay Özkan'ın idare ettiği Kanaltürk'ü muhafazakar Bugün gazetesinin sahibi Akın İpek aldı. Tuncay Özkan'ın bu satışı taraftarları nezdinde şok etkisi yarattı. Radikal Gazetesi bu satışı  www.bizkaclirayiz.com.tr manşetiyle tiye aldı.


Hükümete karşı aktif muhalefet yürüten 'Ulusalcı' kesimin sesi konumundaki Kanaltürk Televizyonu AKP'ye yakınlığıyla bilinen Bugün gazetesinin sahipi Akın İpek'e satıldı.


Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı gazeteci Tuncay Özkan'ın yaptığı Kanaltürk, hükümete karşı muhalefet örgütlemek için yürüttüğü bizkackisiyiz.com kampanyasıyla dikkat çekiyordu. Kanaltürk en son CHP'nin hesabından kendisine aktarılan ve belgesel film bedeli olduğu açıklanan 4 milyon YTL'linin yaklaşık 3 milyon YTL'sini faturalandırmadığı iddiasıyla gündeme gelmişti.


Bugün'ün sahibi Akın İpek'in Kanaltürk'ü satın aldığı Koza Davetiye Mağaza İşletmeleri ve İhracat A.Ş.'nin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na gönderdiği açıklama ile duyuruldu. Koza Davetiye iştiraki ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş'nin Kanaltürk TV, Kanaltürk Radyo ve 'www.kanalturk.com.tr' internet sitesinin sahibi Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri A.Ş'nin yüzde 99.04 oranındaki hissesini satın aldığını belirtti.


Akın İpek 'Kanaltürk için ne kadar ödediniz?' sorusuna 'Onu, konuyla ilgili çalışmalar yapan arkadaşlar en kısa süre içinde açıklayacaklar. Aksi takdirde Sermaye Piyasası Yasası'nı ihlal etmiş oluruz' diye yanıt verdi. İpek Kanaltürk'ün yayın politikasının değişip değişmeyeceğine ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı: "Kanaltürk bugünkü dinamik yapısını koruyacak. Biliyorsunuz bugün yolsuzluklarla mücadeleyi öne alan bir yayın politikası var. O politika devam edecek, değişmeyecek. Mali açıdan daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecek."


Kanaltürk'ün yeni patronu İpek 'Tuncay Özkan, yeni dönemde kanalda çalışmaya devam edecek mi?' sorusu üzerine de şunları söyledi: "Biz kendisinin Kanaltürk'de kalmasını isteriz. Tuncay Beyle çalışırız. Ancak bu konuyu kendisiyle görüşme imkanı bulamadık. Kanaltürk'ün satın alınmasıyla ilgili görüşmelerimiz de çok hızlı gelişti ve çok kısa süre içinde sonuçlandı."


İpek, Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığına eski Radyo Televizyon Üst Kurlu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca'nın getirildiğini söyledi. Fatih Karaca ise yeni göreviyle ilgili ilk açıklamasında kanalın yolsuzluklarla mücadeleye devam edeceğini belirterek, "Yayınları aynı şekilde sürecek. Genlerine dokunulmayacak" dedi.


Edinilen bilgiye göre, KanalTürk'ün satışı 'borçlar-alacaklar dahil' olacak şekilde yapıldı. Satış bedeli olarak ortada dolaşan söylenti ise yaklaşık 50 milyon dolar.


Kanaltürk'ün ismi Cumhuriyet mitingleri ve wwww.bizkackisiyiz.com organizasyonundan sonra en çok, CHP ile girdiği para ilişkileriyle gündeme kalmıştı. CHP'nin parti belgeselleri ve tanıtım kampanyaları için Kanaltürk ile anlaştığı ve bu çerçevede yaklaşık 4 milyon YTL ödeme yaptığı ortaya çıkmıştı. CHP'nin söz konusu ödeme karşılığında aldığı faturalar 'karşılığı' açısından tartışma yaratmıştı. Kanaltürk para karşılığı CHP belgeseli yaptığına dair fatura düzenlerken, CHP, paranın iş bitmeden 'avans' olarak ödendiğini açıklamıştı. Bu konuya ilişkin haberler özellikle dinci basında günlerce manşetlere taşınmış ve Kanaltür'ün söz konusu 4 milyon YTL'nin 3 milyon YTL'sini faturalandırmadığı iddia edilmişti. Kanaltürk'ün satışında CHP ile arasındaki alışveriş konusunda ne tür bir anlaşma yapıldığı açıklanmadı.


Satışın duyulmasının ardından bizkackisiyiz.com adresli internet sitesine 'Bizkaçkişiyiz Platformu yoluna devam ediyor' başlığıyla şu açıklama konuldu: "Bizkackisiyiz sivil toplum platformunun Kanaltürk TV ile hiç bir bağlantısı yoktur. Tuncay Özkan ve dört arkadaşının kontrolündeki platformun bütün bilgileri özenle korunmaktadır." Sitenin forum köşesine tepkilerini yazan üyelerse Tuncay Özkan'dan acilen açıklama beklediklerini belirtti. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler