YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanal a 4 yıl önce duyurdu
Kanal a 4 yıl önce duyurdu
01 Aralık 2010 09:10
“ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahları” konusu WikiLeaks belgeleriyle bir kez daha gündeme geldi. Kanal a haber, bundan 4 yıl önce atom bombalarının sayısını ve yerlerini ayrıntılı bir şekilde yayınlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa'daki nükleer silahları konusu Wikileaks belgelerinde tekrar gündeme geldi. Belgelerde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dört ülkede ABD’ye ait atom bombaları bulunduğu belirtiliyor. Bu bilgiyi kanal a haber 8 Haziran 2006'da Türk halkına duyurmuştu.

Wikileaks'ın açıkladığı belgelerden birinde, Türkiye’de Amerika’ya ait atom bombalarının bulunduğu bilgisi yer alıyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Philip Gordon ile Almanya Başbakanı Angela Merker'in dış siyaset danışmanı Christoh Heugen arasında geçen diyalogda, Almanya, Belçika, Hollanda ve Türkiye’deki Amerika’ya ait 200'den fazla atom bombası konuşuluyor.

Gordon, görüşmeyle ilgili hazırladığı rapora “Almanya’nın, Belçika’nın ve Hollanda’nın silahları geri göndermesi Türkiye’nin kendi stoğunu devam ettirebilmesini siyasi olarak çok zorlaştırır" notunu düşmeyi de ihmal etmiyor.

Konuyla ilgili bugüne kadar hiçbir açıklama yapmayan Nato, bu belgenin yayınlanmasını “yasadışı ve tehlikeli” olarak yorumladı.

Aslında Türkiye’de ABD'ye ait atom bombalarının olduğu bilgisi yeni ortaya çıkmıyor. Kanal a haber 8 Haziran 2006'da, yani bundan 4 yıl önce ABD'nin Türkiye’deki atom bombalarının sayısı ve yerlerini ayrıntılı bir şekilde yayınlamıştı.

Türkiye’de 90 atom bombası bulunduğu, bombaların 50'sinin adana incirlik üssünde, 20'sinin Ankara’da, 10'unun Diyarbakır, 10'unun da İstanbul'da konuşlandığını 4 yıl önce belirtmiştik.

Bu bombaların yönlerinin, 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinden sonra Ankara ve Türkiye’nin önemli stratejik tesislerine çevrildiği bilgisini de izleyicilerimize aktarmıştık.

Türkiye’deki atom bombalarının düğmesi'nin sadece ABD başkanı'nın elinde olduğu, Türkiye’de hiç bir kişi ve kuruluşta bombaları kontrol mekanizması olmadığı bilgisini de ekrana taşımıştık.

Bu bilgilerin ardından o dönemde kanal a haber'e özel açıklamalar yapan emekli tümgeneral, Rıza Küçükoğlu da Türk subaylarının bombaların bulunduğu yerlere yaklaştırılmadığını vurgulamıştı.

Kısacası Wikileaks'ta yayınlanan belgelerdeki atom bombası bilgileri ilk kez ortaya çıkmıyor. Bu işleri takip edenler tarafından bilinen gerçekler. Bu durum belgelerin açıklandığı ilk gün Kanal a genel yayın yönetmeni Alper Tan'ın yaptığı değerlendirmeleri de doğrular nitelikte.

“İsrail ve ABD’yi gerçek manada zora sokacak belgeler yok ortada. Belli amaçlarla yayınlanmış belgeler var...Dikkat edilecek olursa yayınlanan belgeler, estirilen propagandanın aksine ABD’yi veya İsrail’i zora sokmaktan ziyade en başta Türkiye’yi zora sokmayı hedefliyor. ...Wikileaks ifşaatı ABD ve İsrail’in belli amaçlarla kurguladığı bir operasyon.”

Kanal A Genel yayın Yönetmeni Alper Tan'ın  "Wikileaks-ABD-İsrail'in oyunu"adlı analizi için LÜTFEN TIKLAYIN

 

amerikanın çift yönlü operasyonu
 // selma doğan
bir yandan ortadoğu devletlerini (israil hariç) birbirlerine düşürmeyi hedeflerken öte yandan yalan lanlış bilgi ve belgelerle wikileaksi de vurdu.
wikileaks daha önce yayınladığı belgelerle amerikayı zora sokmuştu amerika da öyle sanıyorum ki bu belgelerle wikileaksin inandırıcılığını yıkmış oldu.
olaya bir de bu yönden bakmak gerekir diye düşünüyorum....
01 Aralık 2010 13:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler