YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanadoğlu'ndan tam destek
Yargıdaki yangın nereden, nasıl bir kundaklama ile çıkmaktadır?
Kanadoğlu'ndan tam destek
15 Ocak 2010 / 17:21 Güncelleme: 15 Ocak 2010 / 17:21

Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in 'yargıda yangın var' açıklamalarına, "yargıda gerçekten yangın var" diyerek destek verdi.
 

Yargıtay Onursal Başsavcısı Kanadoğlu, Ankara Barosu tarafından Bilkent Otel'de düzenlenen Uluslararası Hukuk Kurultayı'nda Adalet ve Hukuk Reformu konulu panele oturum başkanlığı yaptı.
 

Kanadoğlu, panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi;
 "Bu yangın, sadece Yargıtay'da boşalan 34 üyenin seçilememesi konusu değildir. Bu yangın nereden, nasıl bir kundaklama ile çıkmaktadır ve yangın nerededir? Bunun çok net bir şekilde ortaya konması gerekir. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ile Adalet Bakanlığı arasındaki çatışmanın nedeni nereden kaynaklanıyor? Buna bakmak lazım. Acaba anayasanın ve yasaların kendisine verdiği yetkileri kullanarak yüksek kurulun çalışmaz hale getirilmesinin sağlayacağı fayda bir siyasi iktidar için nedir? Buna bakılması lazım. Sonradan Danıştay tarafından iptal edilen bir yönetmelik çıkarılarak, bütün hakim ve savcıların müfettiş yoluyla dinlenmesinin bu yangına ne kadar etki yaptığının açıklanması lazım."
 

Ayrıca, yeni bir anayasa değişikliği tasarısı hazırlanarak, HSYK bünyesinin niçin, nasıl ve neden değiştirilmek istendiğinin açıklanması gerektiğini ifade eden Kanadoğlu, şunları kaydetti;
 

"Bu hazırlanan tasarıda sözde Teftiş Kurulu'nun, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun bünyesine dahil etmek çabasının gerçeği nedir? Neden bu kurulun başkanı olan Adalet Bakanı yine Teftiş Kurulu başkan ve üyelerini seçme yetkisi ile yetkilendirilmek isteniyor? Sebebinin ne olduğunun anlaşılması lazım. Bütün bu sorunlar ancak sadece hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne inançlı erkler ayrılığına kesin, saygılı bir siyasi iktidar tarafından yapılabilecektir." CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler