YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanadoğlu, Balbay ve görevdeki yargı üyeleriyle gi
Kanadoğlu, Balbay ve görevdeki yargı üyeleriyle gi
Kanadoğlu, Balbay ve görevdeki yargı üyeleriyle gi
09 Kasım 2008 / 16:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sabih Kanadoğlu'nun Ergenekon Terör Örgütü üyesi iddiasıyla yargılanan sanık ve görevdeki yargı üyeleriyle gizli toplantılar yaptığı ortaya çıktı.


ÇETE SANIĞI VE YARGI ÜYELERİYLE GİZLİ TOPLANTI


Sabih Kanadoğlu'nun, “Ergenekon Terör Örgütü'ne üye olmak ve halkı hükümete karşı silahlı isyana teşvik etmek” suçlamasıyla yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Alpaslan Işıklı ve görevdeki yargı üyeleriyle gizli toplantı yaptığı, gizli toplantıda alınan kararların Mustafa Balbay tarafından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'a iletildiği belirlendi. Söz konusu şok görüşmeler, Ergenekon Terör Örgütü ek klasörlerinde yer alıyor.


KANADOĞLU, TELEFONUNUN DİNLENMESİNDEN RAHATSIZ


Söz konusu toplantıyı doğrulayan Kanadoğlu, “Yargı üyeleri katılmış olabilir. Siz şimdi savcıların görevini üstlenmeyin. Savcı gerekli soruşturmayı yapsın. (…) Aslında bu konuşmaların, özel konuşmaların Türkiye'de hala dinlenmesi konusuna değinsenize. Bu konuşmam ve sizin konuşmalarınız dinleniyor. Asıl basının bunun üzerinde durması gereken konu bu değil midir?” diyerek ilginç bir savunma yaptı.


KANADOĞLU'NDAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR


Sabih Kanadoğlu, söz konusu görüşmeyi önce hatırlamadı sonra Ergenekon iddianamesinde geçen “S.K”nın kendisi olmayacağını öne sürdü ancak İlhan Selçuk- Mustafa Balbay telefon görüşmesini okunduğunda ise, sadece kamuoyunu bilgilendirmek işini yapan muhabirlere savcıların görevini üstlenmelerini istedi!..


Sabih Kanadoğlu, muhabirin, “Ergenekon klasörlerinde, Mustafa Balbay, Alpaslan Işıklı ve yargı üyeleriyle toplantı yaptığınız yer alıyor ve söz konusu toplantı Mustafa Balbay tarafından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a iletilmiş. Bu toplantı ile ilgili değerlendirmeniz olacak mı?” sorusuna, “Ne toplantısı!..” diye sordu.


Kanadoğlu, söz konusu toplantıya ilişkin bilgilerin, Mustafa Balbay tarafından İlhan Selçuk'a telefonla anlattığınının hatırlatılması üzerine, “Sorun şu. Böyle bir konuşmanın bu iddianamede ne işi var diye sorgulasanız daha doğru olmaz mı? Toplantıdaki iki-üç kişi Baykal ile konuşuyorsa, bu iddianamede ne işi var? Ne olmuş. Varsayın ki böyle. Nasıl bir anlam çıkarıyorsunuz? İddianamede neler var. Üzerinde durulacak bir şey değil. Üç kişi bir araya gelse gizli toplantı… Bu toplantının iddianameye girmesini aslında savcıya sormak lazım. Savcıya sorun. Sorulacak kişi ben değilim ki!” dedi.


Kanadoğlu, söz konusu toplantının içeriğinin sorulması üzerine, “Varsayın ki, Baykal'a bazı şeyleri iletmek için toplantı yapılsın. Baykal nedir? Baykal'ın kendisiyle konuşulması fevkalade zararlı böyle bir kişi mi? 2455 sayfalık iddianamenin eklerinde böyle bir konuşma varmış. Bu telefon konuşması niçin ve neden konmuş? Bu sorunun muhatabı ben değilim” dedi.


BU SORU TUZAK SORU!


Sabih Kanadoğlu, Ergenekon sanığı ve görevdeki yargı üyeleri ile toplantı yapmasının ve söz konusu görüşmenin bir siyasi parti başkanına iletilmesinin etik olup olmadığını sorusuna ise, “Bu soru tuzak soru. Yargıdan bazı kişilerle Baykal'a bir şey gönderilmesi veya haber verilmesi, bilgi sunulması… Yargı mensuplarının böyle işe girmesi… Yargı mensupları olup olmadıklarını nereden biliyoruz” dedi.


Mustafa Balbay'ın konuklarının yargı mensupları olduğu söylendiğinde ise Kanadoğlu, “Bu gizli toplantı olur mu? Yargı üyeleri katılmış olabilir. Siz şimdi savcıların görevini üstlenmeyin. Savcı gerekli soruşturmayı yapsın. Gerekli suçlamayı eğer yapacaksa, suçlamayı yapsın. Ki, Mustafa Balbay'ın gözaltına alınması dava açılması anlamına da gelmez. Takipsizlik verilebilir, dava açılabilir. Bütün yargı süreci işledikten sonra bakar ve sonuçlandırırsınız. Bir konuşmadan savcının yerine geçerek alma ve verme durumuna girmeyin.”


Ergenekon sanıklarının özel hayatın gizliliğiyle ilgili konuşmalar konusunda yayın yasağı talebi mahkeme tarafından reddedildiğinin hatırlatılması üzerine, “Aslında bu konuşmaların, özel konuşmaların Türkiye'de hala dinlenmesi konusuna değinsenize? Bu konuşmam ve sizin konuşmalarınız dinleniyor. Asıl basının bunun üzerinde durması gereken konu bu değil midir? Onun dışında söyleyecek bir şey yok” dedi.


Vakit


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler