YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanadoğlu anayasa kararını verdi
Kanadoğlu anayasa kararını verdi
29 Mart 2010 00:03
Eski Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu: Anayasa değişikliği Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilir.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ''Çok rahat ifade ediyorum, bu anayasa değişikliği yasalaşırsa, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilir'' dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Van Şubesinin davetlisi olarak Van'a gelen Kanadoğlu ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Ferit Melen Havaalanı'nda Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, ADD Van Şube Başkanı Murat Yiğit, bazı yargı mensupları ve ADD üyeleri tarafından karşılandı.

Kanadoğlu ve Eminağaoğlu, daha sonra ADD Van Şubesince, Devlet Tiyatrosu Salonu'nda düzenlenen, ''Türkiye'de Hukuk Devleti, Bugünü ve Yarını'' konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan panelde konuşan Kanadoğlu, cumhuriyetin kuruluş felsefesinin laik, hukuk ve ulus devlet ilkesine dayandığını anımsatarak, seçimlerde aldıkları oy yüzdesiyle iktidara gelenlerin, istediklerini yapamayacağını, Anayasa'nın çizdiği sınırlar içinde kalarak ülkeyi yönetebileceğini savundu.

Türkiye'de Anayasa değişikliğinin gerekli olduğunu, ancak değişikliğin zamanı olmadığını öne süren Kanadoğlu, ''Çünkü, Anayasa değişiklikleri ciddi ve samimi bir iktidar ihtiyacı gerektirir. Değişiklik daha çağdaş, demokrat ve millete yeni ufuklar açacak şekilde olmalıdır. Öncelikle uzlaşma olmalıdır'' diye konuştu.

Kanadoğlu, değişikliğin temelinde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirme ile parti kapatmayla ilgili maddeler olduğunu ifade ederek, diğer maddelerin ise bunun birer ''sosu'' olduğunu iddia etti.

HSYK'nın oluşumuna ilişkin 20. madde, Anayasa Mahkemesi'nin kurulmasına ilişkin 15. madde ve partilerin kapatılmasına ilişkin 6. maddeye bakıldığında, yapılan değişikliklerin hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu öne süren Kanadoğlu, şöyle konuştu:

''Anayasa Mahkemesi bunu inceleyecektir. Çok rahat ifade ediyorum, bu Anayasa değişikliği yasalaşırsa, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilir. Mahkeme gerektiği sürede incelemeyi yapmaz ve değişiklik halk oylamasında kabul edilse dahi değişiklik yine Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilir. Bir nokta daha unutuluyor. Yurttaşa sorduğunuz zaman, kamu denetçiliğini, HSYK'nın bağımsızlığını ve Anayasa Mahkemesi'nin nasıl oluşması gerektiğini anlatamazsınız. Yurttaşa anlatılacak olan şudur; 'sen bu iktidardan memnun musun, değil misin? Sen daha mutlu, daha refah içerisinde, daha güvencede misin? Türkiye'nin birliği, dirliği tehlikede midir, değil midir?'. Sorular bu noktaya gelecektir. Halk, oyunu bu düşüncesine göre verecektir. Bu, iktidara 'evet' ya da 'hayır' oylamasına dönüşecektir.''

Eminağaoğlu da, AK Parti Hükümeti'ni ve hazırlanan Anayasa değişikliği paketini eleştirdi.

Kanadoğlu ve Eminağaoğlu, panelin ardından adalet sarayına geçerek, 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Bilgin'i ziyaret etti. AA

Cumhuriyet düşmanları...
 // ibrahim çelikoğlu
Atatürk İlkesi;Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir."der.Millet vekilini seçmiş çalıştırıyor.Aylıkları eksik değil,paralarını alıyorlar.Peki,neden çalışmasın,iş yapmasın,demokrasiyi oluşturmasınlar?Bu ihtiyarın gözleri dönmüş.Ne yaptığını bilmiyordur her halde.Hasta olmamış olsa;Devletin hayırı için uğraşı verelim,ileriye götürelim,anayasamıza saygılı olalım,milli birlik ve beraberliği sağlayalım demezmi?Hayır.Demiyor.Tutturmuş;Dinciler v...
29 Mart 2010 17:29
KANADOĞLU YİNE ÜFÜRMÜŞ !
 // VATANDAŞ
Yurttaş anayasa değişikliğinden anlamazmış ! 12 Eylül yasasını oyladığında anlamıştıda şimdimi anlamayacak,bunların gözünde vatandaş hala rüşte ermemiş vesayete muhtaç. Onun için bunlar halktan kopuk bir saltanat ürünleridirler.İlk fırsatta bunların esamesi okunmayacak bunlardan kurtulacağız.Referandumu bekliyoruz....
29 Mart 2010 09:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler