YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanadoğlu adres gösterdi
Kanadoğlu, Aydın Barosu'nun düzenlediği toplantıda yargı reformu için "Bu iş olmaz" dedi
Kanadoğlu adres gösterdi
21 Şubat 2010 / 07:50 Güncelleme: 21 Şubat 2010 / 07:54

367 krizinin mucidi eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, yargı reformu taleplerine de karşı çıktı.
Üstü kapalı Anayasa Mahkemesi'ne mesaj gönderen Kanadoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargı reformunu gündeme getirmesinin, siyasi iktidara destek amaçlı olduğunu iddia etti. Kanadoğlu, "Bu girişimin başarıya ulaşmasının olanağı yoktur, çünkü yargı bağımsızlığını ve hukuk devletini yıpratacak her girişim, her anayasa değişikliği Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmeye mahkumdur." dedi. Aydın Barosu'nun düzenlediği toplantıya katılan Kanadoğlu, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Eski başsavcı, HSYK'ya Meclis'in üye seçmesinin 'hukuk devleti ilkelerine aykırı bir girişim' olacağını ileri sürdü.

Sabih Kanadoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık 4 ay önce 367 krizini çıkarmıştı. Kanadoğlu'na göre, cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna Anayasa'nın 102'nci maddesine göre en az 367 milletvekilinin katılması gerekiyordu. 27 Nisan 2007'deki ilk turun ardından CHP, cumhurbaşkanı seçimi için TBMM'nin 367 milletvekiliyle toplanamadığı ve yoklama yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada CHP'nin talebini kabul etti. Ve ilk tur oylamanın yürürlüğünü durdurdu. Nihayet hükümet erken seçim kararı almak zorunda kaldı.

Sabih Kanadoğlu, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının da Danıştay'a götürülmesinde önemli rol oynadı. Kanadoğlu'nun tavsiyesini emir telakki eden İstanbul Barosu, YÖK'ün yükseköğretime girişte katsayı puanı uygulamasının kaldırılmasına ilişkin kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı. Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün kararının yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.

Son olarak, Aydın Barosu'nun düzenlediği bir toplantıda konuşan Kanadoğlu, basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül tarafından yargıda reformun gündeme getirilmesinin siyasi iktidara destek niteliğinde olduğunu öne sürdü. Anayasa Mahkemesi'ne de yol gösterdi: "Yargı reformu olarak istedikleri, doğrudan siyasi iktidarın kendilerine bağımlı bir yargı yaratma çabasından doğmaktadır. HSYK'nın oluşumunu siyasi iktidara bağlayan her girişim, yargının bağımsızlığına, hukukun üstünlüğüne ve hukuk devleti ilkelerine aykırı bir girişim niteliğindedir. Siyasi iktidarın böyle bir dönemde amaçlarını gerçekleştirecek bir eyleme girişmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından desteklenmesi, talihsiz bir açıklama ve siyasi iktidara verilen ayrı bir destek niteliğindedir."
 

Zaman

temenni
 // mcgan
ya rabbi şu adama sen gideceği adresi göster gayri.bezdik elinden...
21 Şubat 2010 16:51
ihtiyar geveze...
 // ibrahim çelikoğlu
Cumhuriyet,Atatürk ilkesi T.B.M.M.dir.Milletin temsil edildiği yerdir.
Cumhuriyete saygısı olmayanların söz hakkı olurmu?Anayasa değiştiremez diyen başsavcıdır.Hem bölücülük,hemde tahrik oluşturarak suçun en büyüğünü işliyor.Azınlık seçmen,çoğunluğa karşı yargı yoluyla saldırıya geçiriliyor.Her taraf bulanık,kargaşa içinde.Kurumlar birbirine giriyor.Hukuk yürümeyince düzende kurulamıyor....
21 Şubat 2010 10:39
ne teşkilatmış yaw
 // tombalak
Ergenekon bizde kültürel bir değeri anlatıyordu ama bu adamların teşkilatına valla basit bi isim gibi. bu teşkilatlanma şeklini kullanıpta saf dışı edilmek gerçekten çok zooormuş.bütün dünya arkasında mı acaba PKK' yı bile piyon gibi kullandıklarına göre, ama bundan 2-3 sene sonra film yapmak ve rekor kırmak için çok deli bir senaryo belki ben çekerim :)...
21 Şubat 2010 09:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler