YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada sığınmacılara verdiği uçak paralarını geri istiyor!
Kanada hükümeti bir yandan sığınmacı alımını durdurduğunu açıklarken, diğer yandan ülkeye giriş yapmış olan sığınmacılardan kendilerine verilen uçak masrafları kredisini istedi.
Kanada sığınmacılara verdiği uçak paralarını geri istiyor!
21 Ocak 2016 / 11:34 Güncelleme: 21 Ocak 2016 / 11:41

Kanada'da Liberal Parti Hükümeti'nin 25 bin Suriyeli mülteci programının geçici olarak durdurulduğu açıklanırken, ülkeye bir önceki Muhafazakar Parti Hükümeti zamanında getirilen mülteciler kredi şoku yaşıyor.

Kanada'nın uyguladığı kuralda hükümet, mülteci olarak ülkeye kabul edilen kişilerin uçuş ve transfer maliyetlerini karşılamaları için kendilerine kredi sağlıyor.

Uygulamaya göre bu kişiler Kanada'ya adım attıkları günden itibaren üç aylık bir süre içinde bu kredileri ödemeye başlamaları gerekiyor. Ancak bu kuraldan, 4 Kasım'da göreve gelen Trudeau Hükümetinin seçim vaadi olarak getirmeyi açıkladığı 25 bin Suriyeli muaf tutulmuştu.

Kanada'ya 4 Kasım'dan önce gelen ve sayıları henüz tam olarak açıklanmayan Suriyeli mültecilere, geri ödeme yapmaları konusunda bildirimler yapılmaya başlandı.

Uzmanlar ve bazı hukukçular, henüz adaptasyon sürecinde olan ve daha çalışmaya hazır olmayan mültecilerden kredi ödemelerinin istenmesinin, mülteciler üzerinde olumsuz etki yaptığını söylerken, mültecilerin iş eğitimi ve İngilizce derslerini almadan bu kredileri ödemek için çalışmaya başlamalarının, onların bir çok hizmetten mahrum kalmasına yol açacağı uyarısında bulundular.

Hükümetin sağladığı kredilerin ödeme süreleri ve uygulanan faiz oranları, verilen kredinin büyüklüğüne göre değişirken, örnek olarak bin 200 dolar ve altında olan kredilerin geri ödeme süresinin en fazla 12 ay olduğu, 4 bin 800 dolar ve üstünde olan kredilerin geri ödeme süresininse 72 aya çıktığı belirtildi.

Bakan McCallum: İnceleniyor

Bu arada, sıkıntının basına yansımasının ardından bir açıklama yapan Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, uygulamanın 25 bin Suriyeli mülteci programını kapsamadığını duyurdu.

Uygulamanın göreve geldikleri 4 Kasım 2015 tarihinden önceye ait olduğunu söyleyen Bakan John McCallum, konuyu incelediklerini kaydetti.

McCallum, Kanada'ya gelen Suriyeli mültecilerden faizi ile ödemeleri istenilen kredilerden feragat etmeyi düşündüklerini ve devam eden incelemenin yakında tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Mülteci alımını durduyorlar

Öte yandan Kanada, 25 bin Suriyeli mülteci alımı programını geçici olarak durdurduğunu açıkladı.
Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, Toronto, Vancouver, Halifax ve Ottawa'ya haftada 300'den fazla mülteci geldiğini, bunun da yığılmaya neden olduğunu duyurdu.

Mültecilerin yerleştirilmesi organizasyonunda görevli olanların aralıksız çalıştıklarını belirten Bakan McCallum, en büyük sorunun ailelerin kalacağı yer olduğunu ifade etti. Bu dört büyük kentte birçok otelin, sığınmacılar için kiralandığını ifade eden Bakan McCallum, yığılmanın giderilmesi için yeni sığınmacı gelişinin bir süre durdurulduğunu ifade etti.

 

AA

 // Rasim DUMAN
Eskiden okullarimizda - halen devam ediyor mu bilmiyorum - Bati Medeniyeti goklere cikarilir ve bu medeniyetin ( ! ) en bariz vasfinin demokrasi ve humanizm oldugu soylenirdi. Ne kadar demokrat ve humanist ( ! ) olduklarini goruyoruz. Onlari ornek alan ve kendilerine "akademisyen" diyen soytarilarin da, ne kadar humanist olduklarini da......
21 Ocak 2016 14:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler