YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kana doymayan Esed'in Türkiye şartı
Suriye'de Esed yönetimi, Türkiye üzerinden olmaması şartıyla iç savaş başladığından bu yana BM'nin baskısıyla ilk kez Suriye'nin kuzeyine havadan insani yardım köprüsü kurulmasına izin verdi.
Kana doymayan Esed'in Türkiye şartı
12 Aralık 2013 / 00:05 Güncelleme: 12 Aralık 2013 / 00:06

Türkiye üzerinden insani yardım girişimi Şam yönetimince defalarca reddedilen BM, Kuzey Suriye'deki insanlara yardım götürebilmek için Esad'ın "Türkiye üzerinden olmaz" şartını kabul etmek zorunda kaldı

BM'nin Rusya yapımı İlyuşin 76 tipi kargo uçaklarıyla yapacağı havadan insani yardım yarın Kuzey Irak'ın Erbil Havaalanı'ndan start alacak.
BM'nin pazar gününe kadar 12 ayrı uçuşla Suriye'nin kuzeyindeki El Hassakeh havalimanına değişik tür gıda ile kış şartları nedeniyle battaniye ve kışlık giyecek götürmesi bekleniyor.

Bugün yapılacak ilk seferde 40 ton yiyecek ve giyeceğin bölgede insani yardım bekleyen 30 bin insana ulaştırılması planlanıyor.

BM yetkilileri, Esed yönetiminin Irak veya Lübnan üzerinden insani yardıma izin verdiğine dikkat çekerek, ''En fazla yardımı muhtaç insanlar Kuzey Suriye'de. Bu nedenle Kuzey Irak üzerinden Suriye'deki Kürtlere hava köprüsü ile yardımı kabul ettik. Toplamda 285 ton insani yardımın en kısa süre içinde bölgeye ulaştırılmasını öngörüyoruz'' dediler.

Dışişleri yetkilileri, Suriye'de zor durumdaki insanlara gıda ve yiyecek yardımı ulaşmasının iyi bir şey olduğunu belirterek, ''Birçok defa BM'nin Türkiye üzerinden Suriye'ye insani yardım götürmesi girişimi Esed rejimi tarafından engellendi. Suriye'deki insanlık dramının Esed yüzünden kaynaklandığını kimse unutmamalı. Biz bir çuval yardım bile ulaşsa bundan memnuniyet duyarız" dediler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler