YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kan ve gözyaşı mı dökülsün"
"Kan ve gözyaşı mı dökülsün"
29 Haziran 2010 15:29
Şanlıurfa'da 44 sivil toplum kuruluşu, son gelişmelerle ilgili ortak açıklama yaptı. OHAL'in geri gelmesini isteyemeyen STK'lar "Bölgede artık kardeş kanı dökülmesin"dedi.

Şanlıurfa'da, 44 sivil toplum kuruluşu (STK), yaşanan son olaylara ilişkin ortak basın açıklaması yaptı.

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri adına hazırlanan basın açıklamasını, Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun okudu.

Türkiye'de ne zaman daha demokratik, daha özgür ve daha sivil günlere ulaşmak için adım atıldığında çeşitli sorunların yaşanmaya başladığını savunan Coşkun, ''yıllardır dökülen kan, sızlayan yürekler, silaha yapılan yatırım yetmiyormuş gibi, OHAL'in geri gelmesinden, özel harekat timlerinin bölgeye konuşlanmasından bahsediyoruz. Niçin? Daha fazla kan ve gözyaşı için mi?'' dedi.

Coşkun, açıklamasına şöyle devam etti:

''Bizim bir gece baskınından sağ kurtulan hayallerimiz vardı. Bir gün bu silahlar susacak, kardeş kanı dökülmeyecek, babalarını yitirmiş kimsesiz çocuklar sokaklarda Kürtçe ve Türkçe şarkılar söyleyerek misket oynayacaktı. Şimdi, kan kokulu akbabalar çıkmış diyorlar ki, 'O günleri hiç beklemeyin. Çünkü biz, hep çocuklarınızın cesetleri üzerinde beslenmeye devam edeceğiz. Biz de bölgedeki STK'lar olarak diyoruz ki, çekin o soğuk namlularınızı aramızdan.

Bizim çocuklarımıza sözümüz var. Silahların gölgesinde bir gelecek inşa etmek istemiyoruz. Bu süreçte, BDP ve MHP ile Hükümet üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadır.''

Açıklamaya Memur-Sen'e bağlı sendikaların Şanlıurfa şubeleri, Ehlibeyt Derneği, Hukukçular Derneği ve Türkiye Yazarlar Birliği Şubesi ile bazı meslek örgütlerinin de aralarında bulunduğu 44 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği belirtildi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler