YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kan aktıkça birileri kendini iktidarda tutuyor"
"Kürt sorunu bitmezse Ergenekon da bitmez"
"Kan aktıkça birileri kendini iktidarda tutuyor"
29 Mayıs 2009 / 10:43 Güncelleme: 29 Mayıs 2009 / 00:00

Kürt sorununun çözümüne yönelik umutlar artarken DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş'tan ilginç bir uyarı geldi. Demirtaş, 'tartışma zemininin ve diyalog arayışı'nın provoke edilebileceğini söyledi. Herkesin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, "Bu süreci bozup tekrar çatışmaya sürüklemek ve diyalog zeminini ortadan kaldırmak isteyen güçler fırsat kolluyor.


Ergenekon'un bitmesi isteniyorsa en önemli ayağı olan Kürt sorununun çözülmesi gerekir." ifadelerini kullandı. Bazı güçlerin çatışmanın sürmesini istediğine dikkat çeken Demirtaş, herkesi sorumlu davranmaya çağırdı. Demirtaş, "Sadece sivil alanın değil, ordunun da, PKK'nın da dikkatli olması lazım. Herkesin. Bu süreçte operasyonların durmasını istiyoruz. Çatışma ve ölüm olmasın. Acılar üzerinden hiçbir şeyi tartışamayız." dedi.


Ergenekon'un bu kadar güçlenmesinin en önemli nedeninin Kürt sorunu olduğunu vurgulayan Demirtaş, şu görüşleri savundu: "Kan aktıkça birileri bunun üzerinden kendini iktidarda tuttu. Hükümetler değişse bile devleti kontrolünde tuttu ve bunun dışına çıkmayı düşünen herkesi yok etmeye çalıştı. Ergenekon, Kürt meselesini varlık-yokluk meselesi haline getirmiş durumda. Çatışmanın bitmesini istemeyen güçler, provokasyon yapıyor. Sorunun bitmesini istemiyorlar. Bu açık bir şekilde ortada."


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'Kürt sorunu Türkiye'nin öncelikli sorunu' şeklindeki açıklamasını önemsediklerini anlatan Demirtaş, somut çözüm önerilerini tartışmaya hazır olduklarını dile getirdi. Demirtaş, bu sürece CHP ve MHP'nin de katkı sunmasını istedi. MHP'nin tavrının çok sert olduğuna ve kapılarını tamamen kapattığına işaret eden Demirtaş, CHP'nin nispeten olumlu bir tavır takındığını belirtti. Demirtaş, "Bu iş dış aktörlere bırakılmak istenmiyorsa iç aktörler, bunun dışında tutmamalıdır kendini. Bu konuları hep birlikte tartışabilmek toplumda ciddi bir olgunlaşma yaratır." şeklinde konuştu.


Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler