YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamyonla ilgili çarpıcı detay
Ankara'ya yapılan bomba naklinde sadece komutanlıklara fax çekildiği polise bilgi verilmediği ortaya çıktı
Kamyonla ilgili çarpıcı detay
14 Mart 2010 / 07:47 Güncelleme: 14 Mart 2010 / 07:55

Başkent'i ayağa kaldıran bomba yüklü kamyonun Muğla Güllük'ten yola çıkmadan önce jandarma komutanlıklarına çekilen mesaj formuna ulaşıldı. Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nca Ankara'ya yapılan bomba naklinde polisin bilgilendirilmediği ortaya çıktı. Kurmay Albay Bilgehan Saymaz imzalı yazıya göre sadece Ankara, Afyon, Denizli ve Muğla İl Jandarma komutanlıkları ile Ankara Merkez Komutanlığı'nın bilgilendirildiği belirlendi. Nakil öncesi çekilen mesaj formunda, polisin hiçbir şekilde nakilden haberinin olmadığı ancak gelen ihbar maili ile öğrendiği tespit edildi.

4 İL KOMUTANLIĞI BİLİYOR

Mesaj formunda alınacak emniyet tedbirleri için, "Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın 100600 B MAR 2010 tarihinde 06 BJ 9915 plakalı sivil Man kamyon aracı ile Güllük/Muğla'dan Gölbaşı Ankara'ya mühimmat nakledilecektir. Belirtilen intikal güzergahında gerekli eskort faliyetlerinin ve emniyet tedbirlerinin alınmasının ilgili komutanlıkların emirlerine maruz olduğunu..." denildi. Formda intikal tarihi olarak ise 10 Mart 2010 saat 06.00 verildi. Askeri birlikler intikal güzergahı içinde, Güllük-Muğla, Denizli, Afyon, Ankara Çevre Yolu, Gölbaşı gösterildi. Gizli ibareli formda temas noktası olarak Bakım Başçavuş Sadık Hüseyin K.'nın ismi yer aldı.

Yazının dağıtım yeri olarak ise Ankara, Afyon, Denizli ve Muğla il jandarma komutanlıkları gösterildi. Bu illerin jandarma komutanlıkları dışında herhangi bir dağıtım yapılmadı. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın çok gizli yazısı, polisin bilgilendirilmediğini ortaya koyuyor.

Karayollarında mühimmat taşınması ile ilgili kanunun ise çok açık olduğu görüldü. Tehlikeli maddelerin karayollarında taşınmasına ilişkin yönetmeliğe göre yetkili mercilerden her taşıma için izin alınması gerekiyor. Yönetmelikte, "Patlayıcı madde yüklü araçların otoyol, çevreyolu veya devlet yolunda yetkili merciler tarafından belirlenmiş güzergahlar dışına çıkamaz. Bu taşıtların, meskun mahaller içerisindeki boşaltma noktalarına gitmesine ise trafik polisi veya zabıtası nezaretinde izin verilebilir" deniliyor.

IP NUMARASI GİZLENMİŞ

Bomba yüklü kamyonla ilgili soruşturmaya takipsizlik kararı verilmesinin ardından bazı soru işaretleri ise hala giderilemedi. 958 el bombası çıkan kamyonla ilgili ihbarı yapan kişiyi yakalamak için emniyet seferber oldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 'mehmetali06168@hotmail.com' adresinden gelen mailin IP numarası üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. IP numarasının sahte olması ihtimalinin güçlü olduğu ve IP numarasını gizleme programını kullandığı için bu kişinin yakalanmasının zor olduğu öğrenildi.

'BOMBADAN NE ANLARSIN'

Bomba yüklü kamyonun yakalanmasının ardından üst rütbeli bir askerle rütbeli bir emniyet görevlisinin tartıştığı öğrenildi. Merkez Komutanlığı'ndan gelen askerin bombaları inceleyen emniyet görevlisine, "Karıştırıp durma şunları, neye bakıyorsun. Sen bombadan ne anlarsın" dediği öğrenildi. Bunun üzerine bomba uzmanı emniyet görevlisinin askeri personele, bombanın cinsini sorduğu, askerin ise M 26 savunma tipi el bombası için "taarruz tipi el bombası" cevabını verdiği öğrenildi.

TAHRİBAT GÜCÜ DAHA FAZLA

Bu arada ele geçirilen M 26 tipi savunma el bombasının parça tesirinin saldırı

tipine göre daha etkili olduğu öğrenildi. Savunma tipi el bombalarının, atıldıktan sonra şarapnel parçalarının çok geniş bir alana yayıldığı ve bu bombalardan atan kişinin bile zarar görebileceği kaydedildi. (Yeni Şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler