YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamyon kasasında kıskıvrak
Avrupa hayaliyle örgütün eline düşen göçmenler, saklandıkları evlerde yakalanırken, bir kamyonetin kasasına saklanan göçmenler de yakalanarak sınırdışı edildi.
Kamyon kasasında kıskıvrak
21 Kasım 2009 / 16:54 Güncelleme: 21 Kasım 2009 / 16:54

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyonda, başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde Türkiye'ye yasadışı yollardan giren göçmenlerin Avrupa ülkelerine geçişlerini sağladıkları belirlenen suç örgütü çökertildi.


 

İstanbul başta olmak üzere İzmir, Aydın, Muğla, Hatay, Giresun, Yalova, Edirne, Antalya ve Mersin'de Türkiye'ye yasadışı yollardan giren özellikle Bangladeş, Afganistan, Irak, Pakistan ve Filistin uyruklu göçmenlerin yasadışı yollarla Avrupa ülkelerine geçişlerini yaptıkları belirlenen organize suç örgütü takibe alındı.
 

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, liderliğini M.K.'nin yaptığı suç örgütüne yönelik İstanbul'un da aralarında bulunduğu 10 ilde 6 aşamalı operasyon gerçekleştirdi. Yalova, İzmir, Edirne ve Antalya'da gerçekleştirilen operasyonun ilk 5 aşamasında toplam 16 organizatör ve 215 göçmen yakalandı. 16 organizatör tutuklanarak cezaevine gönderilirken, göçmenler sınırdışı edildi.
 

Suç örgütü lideri M.K.'nın da aralarında bulunduğu şahısları yakalamak amacıyla 16 Kasım 2009 tarihinde İstanbul'da 57, İzmir, Aydın, Muğla, Hatay, Giresun ve Mersin'de de 13 adrese operasyon düzenlendi. 300 jandarma personelinin katılımıyla eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında M.K.'nın da bulunduğu toplam 36 kişi gözaltına alındı. Yakalanan şüphelilerden 23'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 

Şahıslarla birlikte 2 adet kurusıkı  tabanca, 60 adet cep telefonu, çok  sayıda sim kart, 54 adet pasaport, bir miktar para, kredi kartları ve bilgisayarlar ele geçirildi.
 

Tutuklanan şahısların, insan kaçakçılığının yanı sıra, "adam öldürmek", "dolandırıcılık", "hırsızlık" gibi çeşitli suçlardan kayıtlarının bulunduğu da ortaya çıktı.
 

Öte yandan, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nın son 1 yıl içerisinde insan kaçakçılarına yönelik operasyonlarında 80 kişi gözaltına alınırken, 290 göçmen de yakalanarak sınırdışı edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler