YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu'da başörtüsü bayram öncesi serbest!
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Demokratikleşme paketi ile ilgili açıklamalarda bulunan Atalay kamuda serbest kıyafetle iligli düzenlemenin bayramdan önce tamamlanacağını söyledi.
Kamu'da başörtüsü bayram öncesi serbest!
07 Ekim 2013 / 13:13 Güncelleme: 07 Ekim 2013 / 13:17

Atalay, "Burada yasal düzenlemelerle ve idari düzenlemelerle yapılması gerekenler var. Kamuda kıyafet, Mor Gabriel, Andımız'la ilgili düzenlemeler bayramdan önce tamamlanacak. 2 gün içinde Resmi Gazete'de yayınlanabilir." dedi.

İşte Atalay'ın açıklamaları:

Askerlik kalkar mı?

Bu her zaman tartışılan bir şey. Ama şu anda bizim gündemimizde böyle bir konu yok.

Gülsuyu operasyonu

Bu operasyon planlı bir operasyon. Şuanda 31 kişi gözaltına alındı. 5-6 adet ciddi silah yakalandı. İstanbul Emniyeti'nin uzunca süredir planladığı 3 terör örgütünün olduğu bir operasyon söz konusu.

Demokratiklşeme paketi

Bu ciddi bir iş. Biz 11 yıl içinde çeşitli paketler ve kendi başına reformlar yaptık. Bu 11 yılın envanteridir. Bunun amacı şu. Türkiye'yi çağdaş, demokrat, açık bir ülke haline getirmek. Burada yasal düzenlemelerle ve idari düzenlemelerle yapılması gerekenler var. Kamuda kıyafet, Mor Gabriel, Andımız'la ilgili düzenlemeler bayramdan önce tamamlanacak. 2 gün içinde Resmi Gazete'de yayınlanabilir. Roman vatandaşlarımızla ilgili olan ise bu hafta olmayabilir. Diğer üçü bu hafta içinde bir iki gün içinde tamamlanacak.

Nefret suçları

Irk, din, cinsiyet, renk insanın tabi hakları olan bunların hiçbirisi o insana karşı o insana karşı farklı davranmayı gerektirmiyor.

Pakete girmeyenler

7-8 madde paketten çıkarıldı. Bunları biraz daha zamana bırakıyorsunuz. Bu tabii bir şey. Tabii ki eksik var. Türkiye'nin ileri demokrasiye ulaşması kolay değil. Yeni anayasa olmadan, Türkiye'nin en ileri şekilde demokrasiyi temsil etmesi mümkün değil.

İnanç konuları hassas

İnsanın inancını özgürce yaşaması, özgürlüklerin sembolüdür. Herkesin bu ülkede özgürce yaşaması lazım. İnanç alanı önemli ama düzenlemesi de en zor olanı. Büyük bir kesim şikayetçi olabilir. Hassasiyet taşıyan konuları ince dokumak lazım. Alevi vatandaşlarımızla ilgili de öyle. İnanç kesimleri bu ülkede rahat edecek, şikayetler yok olacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler