YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu işlerinde TC kimlik numarası zorunlu olacak
Kamu işlerinde TC kimlik numarası zorunlu olacak
Kamu işlerinde TC kimlik numarası zorunlu olacak
28 Nisan 2008 / 10:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İki yıl önce yürürlüğe giren “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası” uygulaması yarından (salı günü) itibaren zorunlu hale geliyor. 29 Nisan 2008 tarihinden itibaren hiçbir kamu kurumu kimlik numarası olmadan işlem yapmayacak.


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden ilgili tüm kurum ve valiliklere gönderilen genelgede, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) projesi kapsamında, kurum kayıtları arasındaki bilgi alışverişini sağlamak ve kamu hizmetlerinin sunulmasında kişiyi tek bir numaradan tanımlamak üzere TC Kimlik Numarası uygulamasına başlandığı ve her bireye bu numara verildiği belirtilerek şöyle denilmişti:


“ 21 Ekim 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Başbakanlığın 2006/33 nolu genelgesinde de (kişilerin adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, vergi kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer verilir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında esas alınır) hükmü bulunmaktadır.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler