YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu görevlilerine yılbaşı yasağı
Kamu görevlilerine yılbaşı yasağı
18 Aralık 2011 08:15
Başbakanlık yayımladığı genelgeyle kamu görevlilerini yılbaşı hediyeleri konusunda uyardı.

Başbakanlık, yayımladığı genelgeyle kamu görevlilerini yılbaşı hediyeleri konusunda uyardı. Genelgede "Yılbaşı bahanesiyle hediye almayın, yoksa hakkınızda inceleme yapılacak" uyarısı yapıldı.

Önceki gün yayınlanan genelgeyle kamu görevlilerinin alamayacağı hediyelerin çerçevesi de genişletildi. Kravat, gömlek, saat, pahalı kalem gibi hediyeler genelgeyle yasak kapsamına alındı. Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yayınlanan genelgede yılbaşı bahanesiyle, etik yasakların ihlal edildiği vurgulandı, "Bu yasaklamalara rağmen kamu görevlilerine bazı özel kişi ve firmalar ile denetimi altında bulunan kuruluşlarca özellikle yılbaşı, bayram ve diğer özel günler bahane edilerek çeşitli hediyeler verildiği görülmektedir" denildi.

İADE EDİN

"Hizmetten yararlananların vereceği her türlü eşya, giysi takı veya gıda türü hediyeler hediye alma yasağı kapsamında düzenlenmiştir" vurgusu yapılan genelgeye göre, kamu görevlileri burs, seyahat, ücretsiz konaklama ve hediye çekleri alamayacak.

Görev yapılan kurumla iş veya hizmet ilişkisi içinde olanlardan borç ve kredi istenmeyecek. "Kamu görevlilerine verilen hediyeler kamuoyu nezdinde etik tartışmalara yol açmakta kamuda yozlaşmaya, kamu görevlilerinin eleştirilmesine yolsuzlukla ilgili algılamaların artmasına kamu yönetimi ve yöneticilerine duyulan itibar ve güvenin sarsılmasına neden olmaktadır" denilen genelgede kamu görevlilerinin bu hediyeleri iade etmeleri gerektiği belirtildi.

Hediye alınması halinde ilgiler hakkında inceleme yapılacağı belirtilen genelge Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM Genel Sekreterliği, bakanlıklar ve 81 ilin valilikleri ile üst kurullara ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları üst birliklerine gönderildi.

Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler