YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu görevlileri teslim değil giriş yaptılar
İçişleri Bakanı Güler, ''Kaçırılan kamu görevlilerinin yurda girişleri teslim şeklinde değil, yurda giriş şeklinde gerçekleşti'' dedi.
Kamu görevlileri teslim değil giriş yaptılar
14 Mart 2013 / 21:18 Güncelleme: 14 Mart 2013 / 21:21

İçişleri Bakanı Muammer Güler, mecliste, milletvekillerinin, terör örgütü tarafından kaçırılan kamu görevlilerinin serbest bırakılmasına ilişkin soruları cevaplandırdı.

Güler, kaçırılan kamu görevlilerini teslim almak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından herhangi bir heyetin teşkilinin söz konusu olmadığını söyledi. Güler, şöyle devam etti:

''Bir siyasi partiye mensup üç sayın milletvekilinin, bir vakfın ve bir sivil toplum örgütünün yetkilileri bu konuda kendileri inisiyatif kullanarak bu dönüşlerindeki sürece yardımcı olmaya çalışmışlardır. Devletin böyle bir heyet teşkili söz konusu değildir.

Yurda girişleri bir teslim şeklinde değil, yurda giriş yapma işlemleri şeklinde gerçekleşmiştir. Elbette ki beraberlerinde seyahat sağlayacak belge yoktu. Bunun için İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Şırnak Vali Vekili, Habur Mülki İdare Amiri, Silopi Kaymakamı, emniyet, jandarma, TSK yetkilileri, sağlık görevlileri ve yetkili cumhuriyet savcısı ve askeri savcının da bulunduğu bir heyet, bu giriş işlemleri ile ilgili bütün süreci takip etmişlerdir.

Kaçırılan kamu görevlilerinin yurda dönmeleri ne kadar insani ise yurda dönmeleri için harcanan çabalar ne kadar insani ise yurt içinde kaçırılmış olmaları da o kadar hak ihlalidir, insani değildir, suçtur, özgürlük kısıtlamasıdır.

Bundan sonra terör eylemlerinin sonlandırılması, silahların bırakılması, silahlı mücadeleden vazgeçilmesi konusunda sağlanacak katkıların, çözüm sürecinde daha etkili olacağı konusunda burada özellikle belirtmek istiyorum. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması, bütün memleketimiz için önemli olan bir konudur. Milli birlik ve kardeşlik projesi içerisinde, herkesi kucaklayacak yaklaşımla bu konu ele alınmalıdır. Herkes bu süreçte eylemleriyle, söylemleriyle bir sorumluluk sergilemek durumundadır.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler