YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu davası da açılmalı
'AKP Eziyetleri' isimli sergiye hukukçulardan da tepki geldi. Hukukçular sergideki resim ve fotoğraflarda 'kişisel hak ve özgürlüklere' saldırı niteliği taşıyan pek suç unsurun bulunduğuna dikkat çekti.
Kamu davası da açılmalı
01 Kasım 2010 / 08:44 Güncelleme: 01 Kasım 2010 / 08:50

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır, "TCK'nın 299. maddesine göre Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu işleyenler 1-4 yıl arasında cezalandırılıyor. Bunu kamuya açık bir şekilde işlediklerinde ceza altıda bir oranında artırılıyor. Başbakan ve bakanlara yönelik hakaret de var. Hakaret, kamu görevlilerine karşı yapıldığında 1 ila 2 yıl ceza öngörülüyor." dedi.

Demokrat Hukukçular Derneği Başkanı Halil Doğan da kamu davası açılması gerektiğini söyledi. Sergiye diğer bir eleştiri AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş'tan geldi. Siyasette proje üretemeyenlerin işi hakaretlere kadar götürdüğünü dile getiren Elitaş, şu ifadeleri kullandı: "Hakareti siyaset olarak gören zihniyetin bir an önce Türkiye'yi terk etmesine ihtiyaç var. Çünkü üretken olmayanlar, siyasette proje üretip millete sunamayanlar, her girdikleri sandıkta kaybetmeye mahkum olanlar sadece hakaretin insanlara yapılan seviyesiz, çirkin saldırılarını siyasette malzeme olarak kullanmaya kalkışıyor. Bir siyasi partinin liderinin (Kılıçdaroğlu'nun) hakaret içerikli karikatürleri büyük bir zevkle izlemesi içindeki ahlaki zafiyetin en önemli göstergesidir." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler