YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamplardaki Suriyelilere 'aile' eğitimi
Kamplardaki Suriyelilere 'aile' eğitimi
18 Mayıs 2016 11:20
Çadır ve konteyner kentlerde bulunan geçici koruma statüsündeki Suriyelilere aile hayatının anlatıldığı "Aile Eğitim Programı", 2016 sonuna kadar 10 kampa daha yaygınlaştırılacak.

Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk ederek Türkiye'deki kamplarda hayatlarını sürdüren sığınmacılara Arapça olarak verilen "aile" eğitimleri yaygınlaştırılacak. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen Aile Eğitim Programı (AEP), Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanlığı, UNICEF Türkiye Temsilciliği ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde, çadır kent ve konteyner kentlerde geçici koruma altındaki Suriyelilere uygulanmaya devam ediliyor.

Aile Eğitim Programı'ndaki modüller arasında "hayatın ilk çeyreği", "evlilik ve aile hayatı", "aile yaşam becerileri", "okul aile ilişkileri", "sağlıklı yaşama ve hastalıklardan korunma", "üreme sağlığı" ile "sağlıklı annelik ve ilk yardım" konuları yer alıyor. Eğitim, Suriyeli eğiticiler tarafından Arapça olarak veriliyor.

Proje ile eğiticilerin, günlük hayatlarına geri dönmeleri sürecinde kapasitelerini fark etmeleri ve güçlenmeleri hedefleniyor. Ayrıca verdikleri eğitim karşılığında UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından ödenen ders ücretleri, Suriyeli eğiticilerin ekonomik olarak ayakta kalabilmelerine de destek sağlıyor.

Bu kapsamda pilot çalışma olarak, Kilis Elbeyli ve Adana Sarıçam barınma merkezlerinden belirlenen Suriyeli eğiticilere yönelik ilk eğitici eğitimi Adana'da gerçekleştirildi. 

Nizip-1, Nizip-2, Islahiye, Karkamış, Harran, Akçakale, Öncüpınar, Ceylanpınar, Viranşehir ve Cevdetiye barınma merkezlerinden belirlenen Suriyelilere yönelik eğitici eğitimleri de tamamlandı.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler