YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kameralar tespit etti
Kameralar tespit etti
20 Eylül 2009 10:12
Polis müdürleri baronun depolarında görüntülendi

Uyuşturucu baronuna hamilikle suçlanan Emin Arslan’ın ifadeleri çelişkili bulunurken birlikte yargılandığı emniyet müdürlerinin imalathanelerde görüntülendiği belirtildi

Uyuşturucu baronu Habip Kanat’ı koruyup kolladığı iddiasıyla geçen hafta mevcutlu olarak hakim karşısına çıkartılan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan’ın ifadesinin gerçekleri yansıtmadığı iddia edildi. ‘Muhbirdi, uyuşturucu şebekelerini çökertmek için kullandık’ dediği Habip Kanat’ın Emniyet Genel Müdürlüğü arşivlerinde ‘x eleman’ kaydı bulunamadı. Emin Arslan ile birlikte mahkemeye çıkarılan emniyet müdürleri Murat Enmutlu ile Mustafa Aral’ın ise Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) ve istihbarat birimleri tarafından uzun süre adım adım takip edildikleri öğrenildi. Emniyet müdürlerinin, bu birim tarafından Kanat’a ait depolara ve imalathanelere girip çıkarken görüntülendiği bildirildi.

MUHBİR KAYITLARINDA ADI ÇIKMADI

İstanbul Narkotik Polisi ve KOM Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü Captagon operasyonunda baron olarak gözaltına alınan Habip Kanat’ı himaye ettiği gerekçesiyle tutuksuz yargılanan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan’ın mahkemede verdiği ifadenin gerçekleri yansıtmadığı öne sürüldü. Arslan, mahkemede, Kanat ile ilişkisini; ‘Muhbirdi uyuşturucu şebekelerini çökertmek için kullandık’ şeklinde açıklarken, Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtları bu bilgiyi teyit etmedi. Son 5 yıllık muhbir kayıtlarında Habip Kanat’ın izine rastlanmadığı bildirildi.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ DELİL OLDU

Emin Aslan ile birlikte organize suç örgütüne yardım ve yataklık etmek suçlamasıyla hakim karşısına çıkarılan emniyet müdürleri Murat Enmutlu ile Mustafa Aral’ın da uzun süredir meslektaşları tarafından takip edildikleri ortaya çıktı. İstanbul narkotik polisinin şüphelerini KOM’a bildirmesi üzerine gizli bin izleme ekibi kurulduğu öğrenildi. Aral ve Enmutlu’yu takip eden ekibin emniyet müdürlerinin Kanat’a ait depo ve imalathanelere giriş çıkışlarını kameralarla tespit ettikleri öğrenildi. Görüntüler delil olarak dosyaya konuldu.

‘X ŞAHIS’ SUÇ İŞLEYEMEZ

Arslan’ın, Kanat için ‘x şahıs’ nitelemesi de çelişkili bulundu. Kimliği gizli şahıslarla ilgili düzenleme 2005’te çıkarken, Aslan-Kanat ilişkisinin temelinin 2000’e dayandığı belirlendi. Bulgaristan’dan gönderilen ve sümenaltı edilen belge de 2000 tarihini taşıyor. Kanat’ın muhbir olarak kullanılması ayrıca işlediği suçlar nedeniyle de mümkün görünmüyor. Zira, ‘x şahıs’ düzenlemesine göre, sözkonusu kişiler suç işleyemiyor ya da yargılanıyor.

YENİ MÜDÜR KONYA’DAN

Emniyet camiasını şoke eden olayın ardından Emin Arslan’ın genel müdür yardımcılığı görevinden Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’na alınacağı öne sürüldü. Arslan’dan boşalan koltuğa ise Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal’ın getirileceği konuşuluyor. Namal, önceki gün Başkent’e çağrılarak bakanlık yetkilileri ile toplantıya katıldı. Namal’ın bayramdan sonra yeni görevine başlaması bekleniyor. STAR

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler