YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamer Genç'in sözleri meclisi karıştırdı
TBMM Genel Kurulu'nda CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında darbe tartışması yaşandı.
Kamer Genç'in sözleri meclisi karıştırdı
04 Temmuz 2013 / 07:15 Güncelleme: 04 Temmuz 2013 / 11:59

Kamuoyunda "Torba Kanun" olarak bilinen yasa teklifinin görüşmeleri sırasında söz alan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, "(CHP'nin başında cellatına yaranmak isteyen, her türlü çirkinliği meşru gören birisi var) diyor. Bu cellat kim arkadaşlar Bir söyleyin. Cellat dedikleri kişi şu, Atatürk'ü cellat kastediyorlar. Önce sarhoş, şimdi cellat diyorlar. Zannediyor musun ki Tayyip Erdoğan, aldığın5 bin polis seni koruyacak. İşte gördünüz Mursine duruma geldi. Onun da çevresinde çok polis vardı. Dolayısıyla hiçbiriniz kendinize güvenmeyin. Bu memlekette sizin aklınızın ermediği bazı gerçekler var" ifadelerini kullandı.

Genç'in bu sözleri üzerine Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, "TBMM'den darbe çağrısı yapmak yakışıyor mu bu kürsüye  TBMM Başkanlık Divanı olarak her darbe çağrışımı yapan milletvekilini kınıyorum" dedi.

Yakut'un ifadelerinin ardından AK Parti sıralarından alkış geldi.

Sataşma gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise "darbe yolu göstermeye çalışan bir milletvekilinin Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran bir parti olduğuiddia edilen CHP'nin içerisine yakışmadığını" söyledi. Elitaş, "CHP eğer darbelerden sonra iktidara gelme alışkanlığı olmayan birparti olduğunu iddia ediyorsa bu milletvekilini buradan konuşmaktan men ederdi. Ama anlaşılan aynı kanaatte, aynı fikirdeler" diye konuştu.

Elitaş'ın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın "CHP'nin bütün siyasi yaşamı boyunca darbelere karşı olduğunu" ifade etmesi üzerine AK Parti sıralarından gülüşmeler geldi. Bunun üzerine CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

Altay, "Grubumuza mensup milletvekilinin (Kamer Genç) bugün Mısır'da yaşanan olaylardan sonra bir Mursi benzetmesi yapması örtüşmemiştir. Türkiye'de bundan sonra hiçbir zaman darbe olmayacaktır" dedi. Altay'ın bu sözlerini AK Parti milletvekilleri alkışladı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler