YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamer Genç yine sahnede
Meclis Başkanlığı seçiminin ilk tur oylaması tamamlanmak üzere iken CHP Tunceli Milletvekili kürsünün önüne gelerek itirazda bulundu.
Kamer Genç yine sahnede
05 Temmuz 2011 / 07:39 Güncelleme: 05 Temmuz 2011 / 07:45

Genç, ilk birleşime katıldığını, ancak halkın oyuyla seçildiği halde cezaevinde tutuklu bulunan 8 milletvekili arkadaşına destek amacıyla yemin etmediğini ifade ederek, “TBMM İçtüzüğü, ‘Yemin etmeyen milletvekili yasama faaliyetine katılamaz, oy kullanamaz’ demiyor. İsmimi okumak zorundasınız, oy kullanırım ya da kullanmam o benim bileceğim bir şey” dedi. Genç’in sözlerine karşılık AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, “Anayasanın 81. maddesi çok açık. Yemin etmeyen milletvekilleri Genel Kurul’da bu şekilde konuşamaz ve oy kullanamaz’’ itirazında bulundu.

Genç’in sözlerini tamamlamasının ardından CHP’li Oktay Ekşi “Sayın Genç mütaalarınızı dinledim. Kayda geçti. Oylama işlemi tamamlanmıştır” diyerek Genç’in itirazlarını dikkate almadı. Ekşi’nin bu sözlerinin AK Parti milletvekilleri tarafından alkışlanması dikkat çekti. Genç, bireysel olarak itirazda bulunduğunu belirterek “İtirazda bulunmadan önce Genel Başkan’ın yanına gittim. İtiraz edeceğimi söyledim. O da ‘Tutanaklara girsin’ dedi’’ şeklinde konuştu. Genç’in ikinci tur oylamada “Anayasa Mahkemesi bu oylamayı iptal eder” demesine rağmen Ekşi, Genç’in itirazlarını dikkate almadı. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler