YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalın'dan Erdoğan-Obama görüşmesi hakkında açıklama
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti çerçevesinde bazı ikili görüşmelerin olacağını söyledi. Obama görüşmesi sorulan Kalın, "Sayın Obama ile de böyle bir görüşmenin olması üzerinde şu anda çalışılıyor" dedi.
Kalın'dan Erdoğan-Obama görüşmesi hakkında açıklama
28 Mart 2016 / 13:45 Güncelleme: 28 Mart 2016 / 14:45

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı. Bölgedeki terör sorununun çözümüne yönelik mesaj veren Kalın, Türkiye'nin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirterek, muhatabı olan ülkelerin de bunu takip etmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti hakkında da açıklamalar yapan Kalın, "Obama ile görüşme olacak mı?" sorusuna, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ikili ziyaret değildir. Tabii ki ikili görüşmeler olacak. Sayın Obama ile de böyle bir görüşmenin olması üzerinde şu anda çalışılıyor" cevabını verdi.

Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Terörle mücadele

DAEŞ belasından bütün dünyanın kurtulması gerekiyor. Gerekçesi ne olursa olsun, terörün meşru gösterilmesi kabul edilebilir değildir. DAEŞ terörünü besleyen en önemli unsur Suriye'de devam eden savaş. Suriye savaşı devam ettiği sürece terör örgütlerinin yayılması hızlanıyor. Biz nasıl DAEŞ terörünü kınıyorsak aynı şekilde PKK terörünün de aynı kararlılıkta kınanması, bunlara karşı somut adımların mutlaka atılması gerekir.

"Türkiye üzerine düşeni yapıyor"

Türkiye burada üzerine düşeni en kararlı şekilde yapmaktadır. Tabii ki bunu muhataplarımızın takip etmesi büyük önem arz ediyor. Brüksel saldırısı gibi saldırılar sonrasında karşımıza çıkan bir durum da İslamofobik söylentilerin güç kazanması. Bu konularda da siyasi liderlerin, dini liderlerin, basının büyük bir sorumluluk içinde hareket etmesi gerekiyor. Bu süreçte bu hassasiyeti gösteren siyasi liderlere biz teşekkürlerimizi ve takdirlerimizi de iletiyoruz.

Erdoğan'ın ABD ziyareti

Sayın Cumhurbaşkanımızın yarın ABD'ye bir ziyareti olacak. Daha önce de Cumhurbaşkanımız bu nükleer zirveye katılmıştı. Bu zirve bağlamında Cumhurbaşkanımızın yoğun bir programı olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ziyaret çerçevesinde Türkiye'de de yatırımları bulunan büyük Amerikan şirketleriyle programı olacak. Bütün bu yoğun programı sonunda da 2 Nisan Cumartesi günü Diyanet Merkezi'nin açılışını yapacağız. Burası hakikaten hepimizin gurur kaynağı olan büyük bir merkez olarak inşa edildi. Bir külliye olarak faaliyet gösterecek. ABD dönüşünde de İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne Sayın Cumhurbaşkanımız ev sahipliği yapacaktır.

Erdoğan-Obama görüşmesi

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ikili ziyaret değildir. Tabii ki ikili görüşmeler olacak. Sayın Obama ile de böyle bir görüşmenin olması üzerinde şu anda çalışılıyor. Çeşitli algı operasyonları yapılıyor. Biz en son Sayın Obama ile Paris'te görüştük, telefon görüşmelerimiz oldu. Bu tür spekülasyonları bir kenara bırakmakta fayda var. Zaten Cumhurbaşkanımız bu zirve boyunca Obama ile birlikte bütün liderlerle bir arada olacaklar.

Suriye'deki son durum

Suriye'deki kriz bitmiş değil. Hala bu ateşkes anlaşması çerçevesinde bile çatışmalar yer yer devam ediyor. Sivillere karşı saldırılar, insani yardımların engellenmesi ve insanları açlığa mahkum etmek gibi uygulamalar da bazı noktalarda devam ediyor. Suriye rejiminin engelleyici tavrını kınadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. En büyük arzumuz müzakerelerin sonuç vermesi.

İsrail Türkiye'deki vatandaşlarını neden uyardı?

Ülkeler zaman zaman bu tür saldırılar olduğunda çeşitli güvenlik değerlendirmeleri yaparlar, kısıtlı ve geçici olmak üzere bu tür seyahat uyarılarında bulunurlar. Burada teröristleri sevindirecek tarzda hayatı adeta askıya alan, kilitleyen tavırlardan tabii ki kaçınmak gerekir. Bu bütün ülkeler için geçerli. İsrail bağlamında söylemiyorum bunu. Genel olarak zaten terörün yapmak istediği şeylerden bir tanesi bu, hayatı askıya aldırmak, dondurmak, gündemi belirlemek. Buna izin vermemek lazım, bu ancak teröristleri sevindirir.

//
 // zvl
ben obama olsam, yaptığım yanlışı bana herkesin içinde parmak sokar gibi söyleme ihtimali olan bir liderle görüşmem. ne de olsa dünya süper gücü olarak biliniyorlar ya, kimseden nutuk yemek istemiyorlar. çokta önemli değil, müslüman dünyasının umudu erdoğana biz yeteriz....
28 Mart 2016 Pazartesi 16:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler