YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalın: "Türkiye'yi Cenevre'de en üst düzeyde temsil edeceğiz"
Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kalın, "Türkiye olarak Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz" dedi.
Kalın: "Türkiye'yi Cenevre'de en üst düzeyde temsil edeceğiz"
27 Ocak 2016 / 11:22 Güncelleme: 27 Ocak 2016 / 12:21

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'Yİ CENEVRE'DE EN ÜST DÜZEYDE TEMSİL EDECEĞİZ

Cenevre'ye katılacak olanların kimler olacağı çok daha önceden belliydi. Cenevre'ye kimlerin katılacağı konusunda yoğun diplomasi trafiği oldu. Aralık ayında katılacaklar belliydi ve PYD yoktu.

PYD'nin Esed ile kirli ilişkileri var.  PYD'yi görüşmelere katmaya çalışmak şu ana kadar yürütülen görüşmelere aykırı bir durumdur. Türkiye olarak Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz.

125 ÜLKEDEN 36 BİN 650 KİŞİ İÇİN ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI KONULDU

Terörle mücadele teröristlere karşı yapılan operasyonlardır. Terörle mücadelenin gideceği seyir bundan sonra PKK'nın silah bırakmasıyla ilgilidir. Terör örgütü koşulsuz silah bırakmalıdır. Eline geçen pek çok fırsatı tepmiştir. Terör terördür. Terörün etnik, dini, ideolojik kökeni olamaz. 125 ülkeden 36 bin 650 kişi için ülkeye giriş yasağı konuldu. 

İşte Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

YENİ ANAYASA 2023 HEDEFLERİ İÇİN ADIM OLACAK

Yazılacak yeni Anayasa Türkiye'nin 2023 hedefleri için adım olacaktır. 2023'te Türkiye'nin dünyada kendisini nasıl konumlandıracağını gösterecektir. Millete nasıl etkin hizmet vereceği noktasında büyük önem arz ediyor. Uzlaşı komisyonu çalışmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın da bu konuda programları olacak.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI DEVAM EDECEK

Başkanlık sistemi tartışmalarının devletle milletin ilişkisini belirleyecek konu olmasıdır. Kuvvetler ayrılığının en net şekilde ortaya koyulacağı siyasi sistemi ifade etmektedir. Bu kontrol denge mekanizmasında başkanlık sisteminde yapılmasıdır. Önümüzdeki haftalarda, aylarda tartışmalar devam edecek. Biz bu tartışmalardan büyük memnuniyet duyuyoruz.

TERÖRE SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI

Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır.

TERÖRLE MÜCADELE KÜRTLERLE YAPILAN MÜCADELE DEĞİL

Terör örgütü ile yapılan mücadele hiçbir zaman Kürtlerle yapılan bir mücadele değildir. Bunun tersini iddia etmek, terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini, hatta onları eşitlemek anlamına gelir ki bunun hakikatlerle bir ilgisi olmadığı çok açık bir şekilde ortadadır. Terör örgütünün kendini Kürt vatandaşlarımızın hamisi, temsilcisi gibi gösterme gayreti olabilir, bu bir propagandadan ibarettir.

YASADIŞI FAALİYETLERİ YASAL ÇERÇEVEYE UYDURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı “Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun” ifadesiyle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin, “Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler.

Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır” dedi. 

SURİYE'NİN KUZEYİ'NDE FİİLİ DURUMLARA MÜSAMAHA GÖSTERMEYİZ

Türkiye-Suriye sınırında ya da 'Suriye'nin Kuzeyi' diye ifade edilen o bölgede fiili durumlara bir müsamaha göstermemiz söz konusu değil. Oradaki etnik yapılarla oynamak, diğer gruplar üzerinde baskı kurmak ya da savaş suçu teşkil edecek eylemlerde bulunmak...

Bunları kabul etmemiz elbette mümkün değil. DAİŞ ile mücadele bahanesiyle oradaki coğrafyayla, demografiyle oynamak ancak Suriye'nin geleceğini daha da karartır. Bu konuyla ilgili sahadaki süreçleri yakından takip ediyoruz.

LEYLA ZANA İLE GÖRÜŞME

Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Leyla Zana'nın programları uygun olduğunda görüşme gerçekleşecektir.

ĞÖRÜSSÜN VE İPİNİPAZAR ÇIKARTSIN
 // KASTAMONU
YEMİNSİZ VEKİL HER DALDA OYNAR....
27 Ocak 2016 Çarşamba 15:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler