YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalın: Merkel'i ciddiye almıyoruz
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, "Merkel'in Türkiye'de sadece Erdoğan yok. Yüzde 50 hayır diyenlerin bizden beklentisi var" sözlerine tepki gösteren Kalın, "Çok da ciddiye almıyoruz" dedi.
Kalın: Merkel'i ciddiye almıyoruz
17 Ağustos 2017 / 14:27 Güncelleme: 17 Ağustos 2017 / 15:34

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın önemli açıklamalarda bulundu.

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından öne çıkan satır başlıkları:

Sayın Cumhurbaşkanımızın 21 Ağustos'ta Ürdün'e ziyareti olacaktır. Suriye, Irak, Filistin meseleleri ele alınacak.

Burada Avrupa Birliği'ne de görevler düşmektedir. Son dönemde yeni fasılların açılması veya Gümrük Birliği'nin güncellenmesine ilişkin bu mesaj Avrupa'daki popülist hareketlerle irtibatlı. Avrupa Birliği kurumlarına da önemli görevler düşmektedir.

Güvenlik güçlerimiz büyük fedakarlıkla, özveriyle bu mücadeleyi yoğun bir şekilde devam ettirmektedirler. Terörle mücadele bir ülkenin tek başına yapabileceği bir mücadele değil. Ülkeler arasında işbirliği, istihbarat paylaşımı gibi konular önemlidir. Bugün sizin gözardı ettiğiniz terör örgütleri yarın gelip sizi çok rahatlıkla vurabilir.

TÜRK EKONOMİSİNİN SAĞLAM TEMELLERİ VAR

Ekonomide son dönemde güzel haberler gelmeye devam ediyor bütçenin fazla vermesini Türk ekonomisin yapısının ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile başlayan istihdam seferberliğinin de başarı ile devam ettiğini görüyoruz. Türk ekonomisi sağlam temellere dayandığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl sıkıntıya uğrayan turizmin bu yıl çok iyi şekilde devam ettiğini görüyoruz.

TURKİYE CUMHURİYETİ BU ÜLKENİN YÖNETİM BİÇİMİDİR

Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesinin kullanıldığını ifade etmiştim. Türkiye Reisicumhuru ifadesi Mustafa Kemal Atatürk ve İnönü tarafından da geçmişte kullanılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti bu ülkenin yönetim biçimidir.

DONANMA KOMUTANI İSTİFA ETTİ

Donanma Komutanı Veysel Kösele istifasını verdi. İhtiyaç duyulursa Genelkurmay Başkanlığı açıklama yapar.

"SURİYE'YE OPERASYON OLACAK MI?" SORUSU

- Suriye'nin kuzeyine yönelik bir operasyon var mı? Kandil'e ortak bir operasyon. Bu konular İran'la gündeme geldi mi? 

Operasyonel düzeyde benim burada bir detay vermem doğru olmaz. Türkiye sınır bölgelerinde kendine yönelik bir tehdit olduğunda gerekli tedbirleri alır. Bunun birçok örneğini yakın dönemde de gördük. Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi, PKK'ya ve DEAŞ terör örgütüne olduğu gibi. Tedbirler alınmaya devam eder. 

MERKEL'İ CİDDİYE ALMIYORUZ

Türkiye ile tansiyon düşmese Gümrük Birliği güncellenemez. Merkel'in Türkiye'de sadece Erdoğan yok. Yüzde 50 hayır diyenlerin bizden beklentisi var. Sözlerine neler diyeceksiniz?

Dışarıdan Türkiye'de yüzde 50 falan demek çok yanlış. böyle bir tavır içine girmesi uygun değil. Çok da ciddiye almıyoruz. 

Bir AB üyesi ülkenin diğer ülkelere talimat vermesi hoş değil. Alman makamları bu gerginliği tüm Avrupa'ya yaymak istiyorlar. 

Almanya tüm terör örgütlerine sahip çıkmaktadır. Bizim beklentimiz seçim dönemi bittikten sonra bu ilişkiler daha doğru bir düzlemde olacaktır. 

"IKBY REFERANDUM" SORUSU

- Irak Bölgesel referandumdan vazgeçmesini söylediniz. Vagzeçmezlerse sonucu ağır olur dediniz. Sonucu neler olur?

Referandum Irak'ın ya da bölgesel sorunları çözmeyecek. Biz hem Erbil'le hem de Bağdat'la görüştük. 

Tek çözüm referandum derseniz. Bu Erbil yönetimini zora sokacaktır. Kerkük oy vereceklere katıldı. Bu doğru değil. Kerkük bir Türkmen şehridir. 

Bu karardan vazgeçmeliler. Bir kez daha buradan söyleyelim. Bölgesel ülkeler ve diğer ülkeler bu çağrıya kulak vermeli. 

CHP İLE POLEMİK

- AK Parti ve CHP arasında bir polemik var. Neler diyeceksiniz?

CHP kendi içinde sorunlar yaşıyorsa bunu kendi içinde çözmeleri gerekir. Cumhurbaşkanımız'ın siyasi hayatı şeffaftır. Kendisi her zaman hukuk ve milletin yanında olarak bu işi çözmüştür. 

ADİL ÖKSÜZ VE ALMANYA SORUSU

- Adil Öksüz'ün Almanya'da olmasıyla ilgili neler diyeceksiniz? 

Bizim beklentimiz Almanya'nın bu konuya iyice eğilmeli. Bu sabah adalet bakanımız Alman mevkidaşıyla görüştü. Daha çabuk gayret gösterilmeli. 

Tam tersi bir olay düşünelim. Almanya'nın tepkisi ne olurdu? Biz burada hukuktan bahsediyoruz. Bunun dışında başka bir talebimiz yoktur. 

İşte devlet adamı
 // Ali
Sn. İbrahim Kalın tam ve gerçek bir devlet adamı. Kısa, öz ve dosdoğru konuşmuş. "Ciddiye almıyoruz!" Kutluyorum. Geçmişteki kimi kompleksli yetkililer yok artık Türkiye'de. Karşıdakilerin uyanması zaman alacak gibi. :)...
18 Ağustos 2017 Cuma 10:13
 // porti
Merkelp, CHDPKK'nın ve kendi istediği şeyleri dillendiriyor... 2013'te Almanya'da yüzde 42 oy almış... Almanya'nın %58'i seni istemiyor ve bu yönde bizden beklentisi olabilir sayın Merkelp......
17 Ağustos 2017 16:44
 // Mühr-ü Süleyman
Küstâh merkoş, öyle düşünürsen almanya'da sana karşı olan %65 var, bizim muhattabımız da onlar olur. Kız çatlıyorsun değil mi Tayyibimizin kıskançlığından haa, hadi hadi söyle hadi, bak söz aramızda kalacak! Zavallı kızcaaazz yaa, sen kiiiiiimm, RTE kim a cahal çakal....
17 Ağustos 2017 16:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler